Buna seara.In decursul zilei de 12 10 2018,am primit o amendă rutieră de aprox 145 ron.Contraventia se refera la faptul că eu,în orașul Cazanesti ,Ialomița,nu aveam farurile aprinse,ora fiind aprox 16.30.Am plătit aceasta amendă mizerabilă,dar doresc sa contest acest lucru.Agentul resp era cel putin analfabet-eu personal nu inteleg nimic din ce a scris in acel proces verbal.Doresc ,sa mi se spuna care ar fi costurile acestei contestari a convenției,si ce șanse de castig am.Multumes pentru răspunsuri.
De cand s-a marit perioada de plata a 1/2 din minim la 15 zile in loc de 2 zile lucratoare, nu se mai pot plati amenzile la agenti.
Pe de alta parte, nu ne-ati lamurit carei politii apartine agentul, este de la IPJ Ialomita, serv. Rutier sau de la Pol locala care apartine primariei Cazanesti.
Amenzile se pkatesc la CEC sau directia taxe si impozite de la adresa de domiciliu.
Ati retinut ce tip de masina avea, era cu numar de MAI sau de IL?
S-ar presupune ca este de la IPJ dar ar fi trebuit sa completeze din cadrul carui serviciu, in judet exista Serviciul Rutier.
Poate T ala este un P stilizat! Asa o fi invata la scoala de la Campina.
In partea stanga sus a pv scrie "Romania, Ministerul Afacerilor Interne" ?
Ce a completat in rubrica "agent constatator popescu din ............"?