Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna seara, sunt despartita de sotul meu de 1 an dar inca suntem casatoriti, el nu vrea sa divortam. Nu avem copii impreuna si as fi preferat la notar dar el nu vrea. Cum procedez pentru a-l da in judecata? Multumesc frumos.
Luați legătura cu un avocat pentru a vă formula cererea de chemare în judecată având ca obiect desfacerea căsătoriei.
Sunt mai multe aspecte de analizat.
Va trebuie motive de divort si sa dovediti culpa lui.
Daca deschideti aiurea procesul il veti pierde.
El m-a parasit pe mine , sub pretextul "ca s-a plictisit si ca nu mai simte nimic pentru mine" , ulterior avand "n" relatii . L-am vazut intr-o noapte pe la 2 cum a intrat cu 2 blonde in apartament si cand am vrut sa intru in casa , m-a jignit, injurat..

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Sunt mai multe aspecte de analizat.
Va trebuie motive de divort si sa dovediti culpa lui.
Daca deschideti aiurea procesul il veti pierde.

Andra1228, utilizator
Va trebui dovedit cu martori acest lucru.
Ar fi motiv de divorț daca ar fi dovedit ce susțineti

Judecătorii nu se bazează pe ceea ce zice omul care deschide procesul ci pe martori.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am inteles..am sa incerc sa il conving sa divortam totusi la notar. A trecut deja 1 an si ceva si el inca nu vine. Bineinteles ca nu am sa stau la infinit in aceasta situatie. Va multumesc mult pentru raspunsuri!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Va trebui dovedit cu martori acest lucru.
Ar fi motiv de divorț daca ar fi dovedit ce susțineti

Judecătorii nu se bazează pe ceea ce zice omul care deschide procesul ci pe martori.