avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 631 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna seara, sunt despartita de sotul meu de 1 an dar inca suntem casatoriti, el nu vrea sa divortam. Nu avem copii impreuna si as fi preferat la notar dar el nu vrea. Cum procedez pentru a-l da in judecata? Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Andra1228 , utilizator 00:10, 29 Octombrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Luați legătura cu un avocat pentru a vă formula cererea de chemare în judecată având ca obiect desfacerea căsătoriei.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunt mai multe aspecte de analizat.
Va trebuie motive de divort si sa dovediti culpa lui.
Daca deschideti aiurea procesul il veti pierde.
El m-a parasit pe mine , sub pretextul "ca s-a plictisit si ca nu mai simte nimic pentru mine" , ulterior avand "n" relatii . L-am vazut intr-o noapte pe la 2 cum a intrat cu 2 blonde in apartament si cand am vrut sa intru in casa , m-a jignit, injurat..

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Sunt mai multe aspecte de analizat.
Va trebuie motive de divort si sa dovediti culpa lui.
Daca deschideti aiurea procesul il veti pierde.

Ultima modificare: Duminică, 28 Octombrie 2018
Andra1228, utilizator
Va trebui dovedit cu martori acest lucru.
Ar fi motiv de divorț daca ar fi dovedit ce susțineti

Judecătorii nu se bazează pe ceea ce zice omul care deschide procesul ci pe martori.
Ultima modificare: Duminică, 28 Octombrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Am inteles..am sa incerc sa il conving sa divortam totusi la notar. A trecut deja 1 an si ceva si el inca nu vine. Bineinteles ca nu am sa stau la infinit in aceasta situatie. Va multumesc mult pentru raspunsuri!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Va trebui dovedit cu martori acest lucru.
Ar fi motiv de divorț daca ar fi dovedit ce susțineti

Judecătorii nu se bazează pe ceea ce zice omul care deschide procesul ci pe martori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eu vreau sa div dar sotia nu! ce pot face? doli_cv doli_cv buna ziua, sunt despartit in fapt de 8 ani,de sotia mea si eu vreau sa divortez dar ea nu vrea, ce pot sa fac??? mentionez ca nu avem copii impreuna. (vezi toată discuția)
Divort,test paternitate,daune morale danamoga danamoga Buna ziua, Sotul meu m-a parasit cand eram insarcinata in luna a Vlll .A participat la nastere dupa care la o saptamana a intentat actiunea de divort pe motiv ... (vezi toată discuția)
Desfacere casatorie Georgescul Georgeasca Georgescul Georgeasca x intenteaza divort pentru neintelegere, imposibilitate contiunuare casatorie, etc. ea, y, numai si numai pt a-l sicana, spune ca este propria lui culpa . ... (vezi toată discuția)