Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovarea functionarilor publici in noua lege a ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovarea functionarilor publici in noua lege a salarizarii

Am citit cu atentie(zic eu) noua lege a salarizarii, dar n-am gasit paragraful care sa vorbeasca despre promovarea de la un grad la altul (ex: de la principal la superior).
In martie 2009 am absolvit un curs de master si am solicitat institutiei la care lucrez sa promovez rapid. Dupa mai multe raspunsuri foarte neclare, atat din partea institutiei unde lucrez, cat si din partea ANFP, am ajuns sa-mi pierd speranta ca mai pot promova chiar si normal. Ce pot sa fac?
legea nr. 188/1999
" ART. 23
(1) Planul de ocupare a funcţiilor publice stabileşte:
a) numărul maxim al funcţiilor publice rezervate promovării funcţionarilor publici;
b) numărul maxim al funcţiilor publice care vor fi rezervate în scopul promovării rapide;
Sistemul de promovare rapidă în funcţia publică

ART. 70
(1) Pot beneficia de sistemul de promovare rapidă în funcţia publică:
a) persoanele care au absolvit programe organizate, în condiţiile legii, pentru obţinerea statutului de manager public;
b) funcţionarii publici care au promovat concursul prevăzut la art. 65 alin. (3).
(2) Pot participa la concursul prevăzut la alin. (1) lit. b) funcţionarii publici care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au cel puţin 1 an vechime în gradul profesional al funcţiei publice din care promovează;
b) au obţinut calificativul "foarte bine" la evaluarea performanţelor profesionale individuale din ultimul an;
c) nu au în cazierul administrativ o sancţiune disciplinară neradiată în condiţiile prezentei legi;
d) au urmat cel puţin o formă de perfecţionare profesională în ultimul an.
(3) Concursul pentru promovarea rapidă prevăzut la art. 65 alin. (3) se organizează anual, de către Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici, în limita numărului de funcţii publice rezervate promovării rapide."
Daca prin planul de ocupare al fct publice, nu s-a specificat ca exista o functie publica rezervata in vederea promovarii rapide... nu vad cum s-ar putea face anul acesta.:)