Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil născut în Germania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil născut în Germania

Am dori sa plecăm în România de sărbători și nu stim daca putem intra cu fetița în țară fără acte românești (certificat+pașaport). Întrebarea mea este daca copilul are certificat și pașport nemțesc pot trece granita cu ea sau trebuie neapărat cele romanesti?
In cazul in care copilul s-a nascut in Germania, copilul este cetatean german, iar pasaportul se emite de statul cetateanului, in cazul copilului, pasaportul se elibereaza de statul German.
Pasaportul este valabil, deci puteti trece granita spre Romania.