Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... LIVADA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

LIVADA

Am o livada de meri si pruni la mine in sat, dar din satul vecin vine unul cu caprele si mi-a distrus vreo 40 de pomi. Ce pot sa fac? Existe o lege care le da dreptul sa umble asa pe paminturile oamenilor?
miorica, utilizator
Formulați o acțiune fondată pe acest delict civil, angajând răspunderea “paznicului juridic” pentru “fapta” animalului.
Nu stiu unde sa ma adresez.
La instanța de la locul săvârșirii faptei ilicite cauzate de prejudicii trebuie să faceți acțiunea; desigur, recomandabil ar fi să luați legătura cu un avocat care să se ocupe.