Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Streasina casei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Streasina casei

Mi am construit casa în 86 lăsându mi streasina în spatele casei. Vecina mea și a construit spate în spate cu mine casa lăsând și ea streasina. Acum mi a interzis categoric sa întru în spatele casei susținând ca nu mi am lăsat streasina. Are act de proprietate eliberat de primărie prin care întreg spațiul dintre case este al ei inclusiv spațiul din spatele casei mele. Actul este din anul aprox 90. Exista lege prin care ea sa fie obligata sa îmi permită accesul în spatele casei?
Buna ziua,
In ce baza legala a primit aceasta suprafata?
De curiozitate, ati facut pana acum o masuratoare a terenului sa vedeti daca suprefata existenta este egala cu suprafata din titlul dvs. de proprietate?
Stiu ca exista o prevedere in codul civil, sper sa nu ma insel, care permite accesul cu despagubirea proprietarului pentru eventuale daune provocate, poate va ajuta cineva cu asta...

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
In ce baza legala a primit aceasta suprafata?
De curiozitate, ati facut pana acum o masuratoare a terenului sa vedeti daca suprefata existenta este egala cu suprafata din titlul dvs. de proprietate?
Stiu ca exista o prevedere in codul civil, sper sa nu ma insel, care permite accesul cu despagubirea proprietarului pentru eventuale daune provocate, poate va ajuta cineva cu asta...

Mi am angajat un inginer dar acesta susține ca dacă sunt discuții cu vecinii nu poate măsura, spune ca numai instanța poate hotărî în acest caz

Florentina110482 a scris:

Mi am construit casa în 86 lăsându mi streasina în spatele casei. Vecina mea și a construit spate în spate cu mine casa lăsând și ea streasina. Acum mi a interzis categoric sa întru în spatele casei susținând ca nu mi am lăsat streasina. Are act de proprietate eliberat de primărie prin care întreg spațiul dintre case este al ei inclusiv spațiul din spatele casei mele. Actul este din anul aprox 90. Exista lege prin care ea sa fie obligata sa îmi permită accesul în spatele casei?

Buna ziua,
Da, trebuie sa va permita accesul in spatele casei, pentru eventuale reparatii.
Dar, problema la dvs. nu este atat permiterea accesului, cat faptul ca s-a extins pe terenul dvs.
Trebuie vazute actele ce le detineti.
Poate face o masuratoare doar pentru dvs., fara o valoare legala, sa zic asa...
Are dreptate domnul, trebuie deschisa o actiune in instanta de granituite si eventuala expertiza topografica o va face un expert judiciar topograf...
Discutati cu cineva in masura, dupa masuratoare facuta, daca merita sau nu aceasta actiune...

@Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”

Înțeleg ca problema în timp se poate rezolva doar în instanta dar în prezentul cel mai urgent am nevoie de racordarea la rețeaua de canalizare a comunei, ceea ce presupune întrarea în spatele casei și amplasarea conductelor în acel teren dintre case, care vecina susține ca este numai al ei.

-Vă rog apăsați pe Răspunde, nu pe Citează, când vreți să publicați un nou mesaj. Mulțumesc-
Manuela Rășină, administrator