avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... CAS si CASS sunt cheltuieli deductibile la PFA in 2017 ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

CAS si CASS sunt cheltuieli deductibile la PFA in 2017 si 2018?

CAS si CASS sunt considerate cheltuieli deductibile din venitul la PFA in 2017 si 2018 ? Specific ca nu sunt angajata la PFA _ul meu.
Multumesc
Ultima modificare: Luni, 5 Noiembrie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Radu Varciu , Consultant fiscal 21:42, 16 Noiembrie 2018
Stiu ca pentru 2018 , CAS si CASS sunt sume fixe : 475 respectiv 190 si sunt deductibile .
In 2018 aceste cheltuieli nu sunt deductibile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul indemnizatie crestere copil 2018 pentru profesii liberale alexgr alexgr Buna ziua! Sotia mea care desfasoara o profesie liberala este insarcinata si va naste in luna octombrie. Pentru ultimele 3 luni din anul 2017 lucrurile sunt ... (vezi toată discuția)
Declaratia unica pentru 2018 Margacc Margacc Buna ziua, Sunt PFA si incerc sa imi completez declaratia unica. Am cateva nelamuriri pentru care va rog sa ma ajutati. In declaratia unica completata in ... (vezi toată discuția)
Pensie si sanatate 2018 marin05 marin05 Buna ziua, daca o PFA la norma de venit, a avut in 2017 norma de venit in valoare de 15 000 lei, in 2018 este obligata la plata pensiei si sanatatii? Multumesc! (vezi toată discuția)