avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salariu administrator si presedinte de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salariu administrator si presedinte de bloc

Buna seara
Ma intereseaza sa stiu care ar trebui sa fie salariul unui administrator de bloc cu 40 de apartamente,dar al unui presedinte de bloc?Va multumesc.
Daca nu este legalizata la notar cum dovediti ca actionati in numele proprietarului ?.
Asa poate oricine sa faca pe o hartie , un inscris ca actioneaza in numele proprietarului...
Ca si la vanzarea sau instrainarea unui apartament , obiect sau orice altceva in numele unui proprietar, este nevoie de un inscris legalizat.
Legalizat inseamna sa mergi la notar si in fata lui sa primesti dreptul de reprezentare pentru ceva anume de la proprietar.
Stampila , plata la notar, martor vizual, etc.
Altfel fiecare poate face orice fel de hartii.
Drept de vot in adunarea generala o au numai proprietari de apartament cu acte in regula.
Orice judecator si avocat va poate spune asta intrucat am trecut prin asta chiar eu,
Art49. -e) un membru al asociației de proprietari poate reprezenta cel mult un membru absent, dacă prezintă împuternicire scrisă și semnată de către proprietarii în numele cărora votează. O copie a împuternicirii se atașează procesului-verbal al ședinței;
Imputernicirea se legalizeaza notarial,
Ca si alt act prin care ti se deleaga dreptul de reprezentare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Presedinte care nu este proprietar joannablue joannablue Buna ziua, stiu ca presedintele asociatiei de proprietari trebuie sa fie membru al asociatiei si, implicit, proprietar in bloc. La noi in bloc presedintele ... (vezi toată discuția)
Membrii comitetului executiv ivladutoiu ivladutoiu 1. sotia/sotul care nu sunt titulari de contract vanzare-cumparare trebuie trecuti in Actul constitutiv anexa la statut, respectiv acordul de asociere? 2. ... (vezi toată discuția)