avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Cuantificare lipsa folosinta imobil - competenta
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Cuantificare lipsa folosinta imobil - competenta

Buna seara!

In calitate de expert contabil, am fost desemnat de instanta pentru a efectua o expertiza avand ca obiectiv cuantificarea lipsei de folosinta a unui imobil prin luarea in considerare a pretului chiriilor practicate pe piata.

Parerea mea este ca pentru intocmirea acestui tip de expertiza competenta ii apartine unui expert tehnic evaluator sau specializat in constructii.

Pot in acest caz sa solicit instantei inlocuirea motivat de lipsa de competenta in acest caz?
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 12:52, 25 Ianuarie 2010
lanton a scris:

Buna seara!

In calitate de expert contabil, am fost desemnat de instanta pentru a efectua o expertiza avand ca obiectiv cuantificarea lipsei de folosinta a unui imobil prin luarea in considerare a pretului chiriilor practicate pe piata.

Parerea mea este ca pentru intocmirea acestui tip de expertiza competenta ii apartine unui expert tehnic evaluator sau specializat in constructii.

Pot in acest caz sa solicit instantei inlocuirea motivat de lipsa de competenta in acest caz?



Este evident faptul ca dvs nu aveti pregatirea de specialitate necesara si sfatul meu este sa solicitati instantei de judecata sa dispuna inlocuirea dvs cu un expert tehnic judiciar specializat in evaluarea proprietatilor imobiliare B-)
Ultima modificare: Luni, 25 Ianuarie 2010
MIHAI GRIGORE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Expertiza judiciara de evaluare imobiliara DanyD DanyD In Raportul de expertiza de evaluare imobiliara, expertul desemnat de catre instanta retine doua valori reprezentand lipsa de folosinta a imobilului, in sensul ... (vezi toată discuția)
Valoarea de circulatie a unui teren poate fi stabilita de expertul "topografie-cadastru"?  Boncu Constantin Boncu Constantin Buna ziua, intr-un dosar de revendicare imobiliara a unui colt de curte ocupat de un vecin, expertul specialitatea topografie cadastru a scos un pret foarte ... (vezi toată discuția)
Compenta expertiza ContSters276281 ContSters276281 Un expert tehnic judiciar, poate efectua o expertiza asupra valorii consolidarii unui imobil, dupa intocmirea unui proiect tehnic, avand la baza studii de ... (vezi toată discuția)