Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Cuantificare lipsa folosinta imobil - competenta
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Cuantificare lipsa folosinta imobil - competenta

Buna seara!

In calitate de expert contabil, am fost desemnat de instanta pentru a efectua o expertiza avand ca obiectiv cuantificarea lipsei de folosinta a unui imobil prin luarea in considerare a pretului chiriilor practicate pe piata.

Parerea mea este ca pentru intocmirea acestui tip de expertiza competenta ii apartine unui expert tehnic evaluator sau specializat in constructii.

Pot in acest caz sa solicit instantei inlocuirea motivat de lipsa de competenta in acest caz?
lanton a scris:

Buna seara!

In calitate de expert contabil, am fost desemnat de instanta pentru a efectua o expertiza avand ca obiectiv cuantificarea lipsei de folosinta a unui imobil prin luarea in considerare a pretului chiriilor practicate pe piata.

Parerea mea este ca pentru intocmirea acestui tip de expertiza competenta ii apartine unui expert tehnic evaluator sau specializat in constructii.

Pot in acest caz sa solicit instantei inlocuirea motivat de lipsa de competenta in acest caz?

Este evident faptul ca dvs nu aveti pregatirea de specialitate necesara si sfatul meu este sa solicitati instantei de judecata sa dispuna inlocuirea dvs cu un expert tehnic judiciar specializat in evaluarea proprietatilor imobiliare B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat