Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie recalculare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie recalculare

Am decizie pensie limita varsta incepand cu noiembrie 2017.
In paralel, am continuat sa lucrez, cu CIM nou cum prevede legea, platind CAS.
Intrebari: cum procedez ca sa mi se recalculeze pensia conform noii situatii?
Diferenta pt aceste (doar) 12 luni este semnificativa, sau mai astept?
Depuneti o cerere de recalculare insotita de un cupon de pensie si copie C.I.
Suma pe care o primiti in plus la pensie depinde de venitul asigurat.

Slariul mediu brut pe economie aduce in plus la pensie 31-32 lei pe luna.
Multumesc!
E, deci, bine sa cer acum recalculare, in loc sa o fac peste 2 ani, de ex?
Este bine sa cereti recalcularea dupa trecerea fiecarui an lucrat.
Multumesc mult!