avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 266 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Acord de nedivulgare a informatiilor si de ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Acord de nedivulgare a informatiilor si de confidentialitate

Este sigur sa semnez cu cineva un Acord de nedivulgare a informatiilor si de confidentialitate ? adica ce se poate intampla daca divulga sau fura informatiile? este vorba despre o inventie care nu este inca patentata. Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Demos , utilizator 02:24, 4 Decembrie 2018
@Adrian Dimitriu
Cu regret dar interpretarea dvs este simplista, cei doi termeni sunt diferiti si au aplicabilitate diferita.
Legislatia romana se adapteaza nu dicteaza, Romania fiind membra WIPO nu invers.
Deci in limba romana se va vorbi de brevet si de patentâ (atentie la asa numitul false friend!!!).
Ultima modificare: Duminică, 2 Decembrie 2018
Demos, utilizator
@Demos: din consideratie nu voi continua aceasta discutie teoretica. in schimb va indemn sa inregistrati macar un brevet
Deja inregistrate (mai multe) in De in numele firmei pt care lucram pt a proteja 4 inventii, 2 inovatii si mai multe procedee utilizate la ingineria, fabricarea, constructia si montarea liniilor de laminare de profile de la Peine pt grupul Preussag (intre timp uzina a schimbat de proprietar).
Facut si in Fr pt o coloana de difuzie in contracurent (difuzie de zahar din pulpa de sfecla).
Cu respect, Demos.
Ultima modificare: Marți, 4 Decembrie 2018
Demos, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Idee joc online brandon5 brandon5 Buna ziua. Am o idee de joc online, joc care nu este cunoscut nici national, nici international. Cum ma pot proteja fata de un eventual furt de idee, ... (vezi toată discuția)
Patent de inventie lowincome2008 lowincome2008 Sunt posesorul unui brevet de inventie patentat in Romania. As putea sa-l cesionez in strainatate daca mi-as gasi un potential cumparator? Nu cumva firmele ... (vezi toată discuția)
Cum se poate verifica existenta unui brevet de inventie? Laurentiu_Andronic Laurentiu_Andronic As vrea sa stiu daca pe numele unei persoane a fost scos un brevet de inventie. Pot verifica asta online, cumva, fara a face vreo solicitare celor de la OSIM? ... (vezi toată discuția)