Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Obținere certificat de cazier judiciar și fiscal
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Obținere certificat de cazier judiciar și fiscal

Buna seara!
Pentru un cetățean român, cu domiciliul în Germania, se pot obține aceste acte in România?
Se dorește o schimbare administrativa a numelui, iar între actele solicitate intra și acestea...
Multumesc!
1. Persoanele domiciliate în străinătate pot solicita eliberarea certificatului de cazier judiciar prin misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României.
De asemenea la cererea motivată a persoanelor aflate în străinătate, misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României pot elibera, după efectuarea verificărilor necesare în bazele de date, adeverinţe în care consemnează rezultatele verificărilor. Aceste adeverințe au valoarea juridică a unui certificat de cazier judiciar și se utilizează exclusiv în străinătate.
[ link extern ]

2. In cazul persoanelor fizice, certificatul de cazier fiscal poate fi solicitat printr-un reprezentant legal, in baza unei procuri sau imputerniciri avocatiale.
[ link extern ]
Va mulțumesc! Și nu se poate cere și cel de cazier judiciar tot.prin avocat cu procura notariala în România? E neapărat necesar să fie cerut în străinătate? Și practic nu poate fi.folosit în România, din ce înțeleg?

Cornel Vasile a scris:

1. Persoanele domiciliate în străinătate pot solicita eliberarea certificatului de cazier judiciar prin misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României.
De asemenea la cererea motivată a persoanelor aflate în străinătate, misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României pot elibera, după efectuarea verificărilor necesare în bazele de date, adeverinţe în care consemnează rezultatele verificărilor. Aceste adeverințe au valoarea juridică a unui certificat de cazier judiciar și se utilizează exclusiv în străinătate.
[ link extern ]

2. In cazul persoanelor fizice, certificatul de cazier fiscal poate fi solicitat printr-un reprezentant legal, in baza unei procuri sau imputerniciri avocatiale.
[ link extern ]