Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... nevoie de un sfat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

nevoie de un sfat

buna tuturor. am fost oprit de un echipaj de politie pt depasirea vitezei legale (83kmh pe limita de 50 kmh) am avut o alcoolemie de 1,15 respectiv 1,05. de la organele de cercetare penala de la politie am aflat ca va incepe urmarirea penala. va intreb ce as putea sa fac sa grabesc lucrurile? pot sa ma interesez eu de parcursul dosarului? sau sa angajez un avocat?
Fata de cele relatate, recomandarea este sa angajati un avocat...:)
Cu siguranta dosarul dvs. va fi trimis in instanta, pentru savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o imbibatie alcoolica de peste 0,80g/l alcool pur in sange, prev. de art. 87 alin. 1 din OUG 195/2002, privind circulatia pe drumurile publice, infractiune pentru care pedeapsa este inchisoarea de la unu la 5 ani. Asa cum v-a sfatuit si colega mea, angajati-va un avocat!