avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unul dintre soți a decedat foarte curând după ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unul dintre soți a decedat foarte curând după divorț și partaj. Cum poate vinde apartamentul celălalt soț?

Va rog sa-mi recomandati unde si cum trebuie facuta succesiunea in situatia urmatoare : sotul belgian, decedat in 2007, sotia româncă, au doi copii din casatoria lor, barbatul având si un al treilea copil dintr-o casatorie anterioara in Belgia.
In timpul casatoriei sotii detineau un apartament pe numele amândurora in România.
Sotii au divortat, iar la divort s-a stabilit ca sotia sa-i plateasca sotului o sulta pentru partea care-i revenea din apartament. Foarte curand dupa divort sotul a decedat ( in alta tara) si nu exista un certificat de mostenitor pentru partea lui de apartament.
Momentan sotia este recasatorita si locuieste in Spania cu cei doi copii, unul major. Ea vrea sa vanda apartamentul din România, dar nu este efectuata succesiunea dupa decesul primului sot.
Intrebarea este unde ar trebui facuta succesiunea si care sunt pasii de urmat.
Multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Noiembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:30, 27 Noiembrie 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca la partaj apartamentul i-a revenit sotiei, nici nu trebuie facuta succesiunea dupa fostul sot, pentru ca apartamentul e doar al ei.
Intrebarea e: I-a platit acestuia sulta?
Nu a apucat sa-i plătească, sotul a decedat la foarte scurt timp
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ideea e ca trebuie radiat privilegiul sultei de la Cartea Funciara. In momentul de fata, ea apare ca sarcina pe bun si nu poate fi vandut.
Ar fi trebuit ca sotul sa fi dat o declaratie notariala ca a primit sulta, declaratie pe baza careia opera radierea de la Cartea Funciara. Cum sotul a decedat, suma respectiva trebuia achitata mostenitorilor, acestia trebuind ulterior sa dea aceasta declaratie.
Asa ca...
Ori se contacteaza mostenitorii, li se achita sulta si dau declaratie ca au primit banii.
Ori se asteapta prescrierea sultei, adica 3 ani de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care a fost stabilita.
Divorțul s-a incheiat inainte de anul 2007 anul decesului. Inseamna ca sulta este deja prescrisa ?
Moștenitorii sunt cei trei copii si sotia din Romania.
Ultima modificare: Vineri, 23 Noiembrie 2018
gro013, utilizator
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, sulta este prescrisa.
Însă constatarea prescrierii sultei si se face de către instanța.
Contactați un avocat pentru o acțiune în acest sens.
Ultima modificare: Vineri, 23 Noiembrie 2018
raluk0207, utilizator

Alte discuții în legătură

Radiere sulta din cartea funciară tinu78 tinu78 In februarie 2010 in urma unui hotărâri judecătorești sa stabilit plata sultei pentru 5 persoane dintre care si bunica mea care in 2012 a decedat, 2 ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament cu sulta ion panaite ion panaite Buna ziua tuturor ! As dori si eu un ajutor va rog. Am divortat in anul 2000 iar divortul s-a facut in lipsa pentru ca fosta sotie a plecat pur si ... (vezi toată discuția)
Cadastru, intabulare, inscriere in cartea funciara si vanzare imobil obtinut prin sentinta judecatoreasca. Denisa-msg Denisa-msg Buna ziua, Detin un apartament care a fost dobandit printr-o sentina Civila in 1985 in urma divortului.In sentinta se specifica faptul ca imobilul imi revine ... (vezi toată discuția)