Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am luat credit ipotecar de nevoi personale pentru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Am luat credit ipotecar de nevoi personale pentru girant

Acum girantul nu a mai platit rata de un an (creditul era pentru el) banca imi pune poprire pe salar?, cum pot sa pun banca sa execute bunul girat? imobilul in acest caz. La biroul de credite sunt deja de mult din aceasta cauza.
Tot creditul a mers catre girant, el nu putea lua credit ca era in birou rau platnic, m-am gandit ca fac un bine si nu ma asteptam ca daca au casa in joc sa nu plateasca.
Catalin S., utilizator
Atata vreme cat creditul este pe numele dvs,, oficial dvs aveti obligatia sa va platiti ratele.
Puteti incerca sa va prevalati de dispozitiile art. 630 C. proc. Civ., respectiv; (...) creditorul si debitorul pot conveni ca acesta (executarea) sa se efectueze numai asupra veniturilor banesti sau altor bunuri ale debitorului, ca vanzarea bunurilor supuse urmaririi sa se faca prin buna invoiala sau ca plata obligatiei sa se faca in alt mod admis de lege.

Mai exact ar trebui sa faceti o notificare catre banca (ideal sa o trimiteti prin executor sau avocat), prin care sa incercati sa-i convingeti sa se faca excutarea prin vanzarea acelui imobil.