Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Eliberare cazier fiscal
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Eliberare cazier fiscal

Vreau sa imi infiintez o SRL in Bucuresti si imi trebuie cazierul fiscal, insa am domiciliul pe alt judet. Se poate elibera cazierul si in Bucuresti? Stiu ca cel juridic se poate, de aceea ma intrebam......
Cazierele fiscale se elibereaza de la unitatea fiscala de domiciliu; poti face o imputernicire notariala unei persoane sa solicite si sa ridice cazierul fiscal
salutare as dori sa imi spuneti si mie de unde pot ridica cazierul fiscal din bucuresti, eu am domiciliul in bucuresti. Daca se poate sa imi dati o adresa as fi recunoscator.
Directia Generala a Finantelor Publice str. Dimitrie Gerota nr. 13
potrivit o.g. 47/2007 care modifica si completeaza o.g. 75/2001 privind cazierul fiscal , obligatia prezentarii cazierului fiscal de catre persoanele fizice sau juridice romane pentru operatiunile de inregistrare in registrul comertului este indeplinita numai prin intermediul oficiilor registrului comertului, astfel ca la inregistrarea in registrul comertului de catre asociati/actionari sau reprez, cazierul fiscal nu va mai fi obtinut de acestia direct de la organele fiscale competente ci se va transmite electronic de la Min Fin. catre Oficiul Reg Com. la solicitarea acestuia in termen de 8 ore.
Asta practic de la 1 oct se aplica ca registru.