Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pe venitul din vanzarea unei case in Spania
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pe venitul din vanzarea unei case in Spania

Unde trebuie sa platesc impozitul pe venit realizat din vanzarea unei case in Spania? Precizez ca sunt persoana fizica rezident fiscal in Romania, nu am stat in Spania mai mult de 3-4 saptamani pe an ptr. concediu.

Multumesc,
george-neagu, moderator
Conform Conventiei între guvernul Republicii Socialiste România şi guvernul Regatului Spaniei pentru evitarea dublei impuneri cu privire la impozitele pe venit şi pe avere:

ART. 6

Venituri imobiliare

1. Veniturile provenind din bunuri imobile, inclusiv veniturile din exploatările agricole şi forestiere, sunt impozabile în statul contractant în care aceste bunuri sunt situate.
Multumesc