Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nu toți proprietarii sunt de acord cu montarea de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nu toți proprietarii sunt de acord cu montarea de apometre cu citire la distanță. Cum se rezolvă această situație în mod legal?

Daca intr-un bloc sunt proprietari nu sunt de acord cu montarea apometrelor cu citire la distanta, fata de majoritatea celorlalti, cum se rezolva aceasta situatie in mod legal ?
Manuela Rășină, administrator
De ce ar vrea cineva sa puna alt fel de apometru decat restul blocului?Ca sa poata insela mai usor? Daca nu,atunci???Ideea este ca ,daca se umbla la aceste apometre,se cunoaste imediat.La pret sunt aproape la fel.
Oamenii care se opun au deja apometre, eu asta am inteles. De aceea nu vor sa mai cheltuie alti bani. Unii le-or fi schimbat de curind (un an, doi). Ce conteaza motivul, cind e pe banii tai ? Ideea e ca se cunoaste la orice apometru daca se umbla, din moment ce este sigilat. Cei care au apometrele in regula, dar fara transmisie radio, vor citi si declara indecsii la fel ca inainte.

Parca vorbeati anterior de obligativitate ? Acum nu mai sunteti asa convins.
Din ce spune userul nu reiese ca unii au deja apometre.Asa ca,daca s-a hotarat in Adunare,este obligatoriu.Minoritatea se supune.
Din ce spune userul reiese doar ca se opun unii la montarea apometrelor cu citire radio, atit. Iar AG nu poate hotari treaba asta, nu ati citit ce spune legea ? Obligativitatea de a avea apometre individuale, pe locuinta, nu reiese din ce spune AG, ci din art. 32 alin 1 din lege:
(1) Proprietarii sunt obligați să ia măsuri pentru[...] montarea contoarelor pentru individualizarea consumurilor la nivel de proprietate individuală,[...].

Nu esti obligat sa ai cu transmisie radio.

Singurul avantaj pentru transmisia radio este ca se poate incheia contract individual cu furnizorul de apa, daca toti proprietarii de pe un bransament fac acest lucru. Asta daca aparatele sunt agreate de acel furnizor.

Daca se va plati tot ca inainte, nu merita. Si eu as face exact la fel ca acei proprietari.
latka, moderator
Eu am asemenea contoare,iar la vremea respectivă firma care se ocupa cu montarea a acceptat dacă pe o singura scară sunt cel puțin un anumit număr acceptat de ei.Nu a trebuit să anunț administrația sau ceilalți vecini.S a întrunit condiția numărului minim de apartamente,cinci,și s a rezolvat.Contactati firma respectivă și vă lămurește.

ivanvintilica a scris:

Daca intr-un bloc sunt proprietari nu sunt de acord cu montarea apometrelor cu citire la distanta, fata de majoritatea celorlalti, cum se rezolva aceasta situatie in mod legal ?