avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... As dori sa stiu daca, conform legii actuale sau celei ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

As dori sa stiu daca, conform legii actuale sau celei care va ...

As dori sa stiu daca, conform legii actuale sau celei care va fi adoptata in curand, voi beneficia de pensia sociala de 1000 lei (in prezent), in cazul in care am cotizat doar 8 ani si ar trebui sa ies la pensie de limita de varsta in 2030. Multumesc
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 15:25, 20 Octombrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Coform legii in vigoare azi ( legea 263/2010 ) , NU , aveti nevoie de minim 15 ani stagiu de cotizare. Despre legea care se va adopta in curand ... nu exista nici un fel de informatie publica , deci nu cred ca veti primi vreun raspuns . Intuitia mea ( bazata doar pe cititul printre randuri a putinelor si vagilor declaratii publice ale oficialilor ) este ca o noua lege va avea prevederi mai stricte si mai grele , nicidecum mai usoare , pentru accederea la pensie . Dar - repet - e doar parerea mea . Iar pana in 2030 - cine ar putea sti cate legi s-ar mai putea schimba , spre disperarea noastra ?
Asa stiam si eu, din pacate pt mine. Cei 5 ani de facultate banuiesc ca nu se adauga la cei 8 ani cotizati, ci la minim 15 ani? Multumesc pt raspuns.

CHKa a scris:

Coform legii in vigoare azi ( legea 263/2010 ) , NU , aveti nevoie de minim 15 ani stagiu de cotizare. Despre legea care se va adopta in curand ... nu exista nici un fel de informatie publica , deci nu cred ca veti primi vreun raspuns . Intuitia mea ( bazata doar pe cititul printre randuri a putinelor si vagilor declaratii publice ale oficialilor ) este ca o noua lege va avea prevederi mai stricte si mai grele , nicidecum mai usoare , pentru accederea la pensie . Dar - repet - e doar parerea mea . Iar pana in 2030 - cine ar putea sti cate legi s-ar mai putea schimba , spre disperarea noastra ?

Daca ati absolvit facultatea la curs de zi si aveti si licenta , se adauga , deci ar fi 13 ani . Oricum , tot nu e deajuns . Anii facultatii sunt stagiu asimilat stagiului de cotizare .
Ultima modificare: Joi, 20 Octombrie 2022
CHKa, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! as dori sa stiu daca, conform noii legi a pensiilor ... MinaLumi MinaLumi Buna ziua! As dori sa stiu daca, conform noii legi a pensiilor nr. 127/ 2019 (care va intra in vigoare pe 1 sept. 2023), anii de facultate (5 ani) si perioada ... (vezi toată discuția)
Cumparare vechime MinaLumi MinaLumi Am facut 5 ani de facultate la zi. Am un stagiu de cotizare de 6 ani si 8 luni. Am incheiat un contract cu casa de pensii de 3 ani si 4 luni (neachitat inca, ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala texasimo texasimo Mama este nascuta la 31.05.1957 si este interesata de a obtine pensia anticipata partiala. A lucrat din aug.1983 (cand a terminat facultatea de 5 ani) pana in ... (vezi toată discuția)