Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Care sunt penalitatile maxime?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Care sunt penalitatile maxime?

Buna ziua,
care sunt penalitatile maxime pe care le poate pune administratia unui bloc in situatia restantelor la plata intretinerii.
Multumesc,
c.nicolae
0.2% / zi referitor la suma care nu a fost achitata dupa expirarea a 30 de zile de la data scadenta consemnata pe lista de plata.
in primul rand trebuie sa existe un P.V al comitetul executiv ,conform H.G 1588/2007 art.ART. 17 lit.j) stabileşte sistemul propriu de penalizări al asociaţiei de proprietari pentru restanţele afişate pe lista de plată ce privesc cheltuielile asociaţiei de proprietari, conform prevederilor legale;
iar conform Legea 230/2007 Art. 49. - (1) Asociaţia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizări pentru orice sumă cu titlu de restanţă, afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de 0,2 %pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile care depăşeşte termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să poată depăşi suma la care s-a aplicat.