Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... calcul penalitati
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

calcul penalitati

Buna ziua.As dori sa stiu modul de calcul al penalitatilor pentru sumele de bani neachitate la intretinere intrucat am solicitat acest lucru administratorului de asociatie dar am primit un raspuns f evaziv.
Lista cu cotele de intretinere trebuie sa contina data afisarii si data scadenta.
De la data scadenta locatarul mai are o gratie de 30 zile in interiorul carora nu se percep penalizari.
Dupa aceste 30 zile pentru fiecare zi de intarziere de plata se calculeaza 0.2% din suma neachitata.
multumesc
Vedeti daca exista un sistem de penalizari in asociatia dvs.
De curand am preluat o asociatie care nu are aprobat si nici nu vor. Au spus ca omul, daca nu plateste, inseamna ca nu a avut si atunci ce rost are sa ii mai puna si penalizari. Daca vin penalizari de la furnizori, le suporta restantierul/restantierii respectiv/i.
Armenteros, utilizator
elga50 a scris:

Lista cu cotele de intretinere trebuie sa contina data afisarii si data scadenta.
De la data scadenta locatarul mai are o gratie de 30 zile in interiorul carora nu se percep penalizari.
Dupa aceste 30 zile pentru fiecare zi de intarziere de plata se calculeaza 0.2% din suma neachitata.

cele 0, 2 % se poate pune automat ?
sau trebuie sa existe un proces verbal intocmit de adunarea generala a locatarilor i acest sens ?
Penalizarea nu se aplica automat, ci trebuie sa existe o hotarare a Comitetului Executiv:

Legea 230/2007:
Art. 30. - (1)
(...)
j) stabileste sistemul propriu de penalizari ale asociatiei de proprietari pentru restantele afisate pe lista de plata ce privesc cheltuielile asociatiei de proprietari, conform prevederilor legale;

Art. 49. - (1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizari pentru orice suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata. Penalizarile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pentru plata, fara ca suma penalizarilor sa poata depasi suma la care s-a aplicat.

Deci, daca tot ati ajuns la proces:
- cereti sa se puna la dispozitie procesul verbal prin care comitetul a aprobat sistemul de penalizari;
- solicitati verificarea tuturor listelor de intretinere, sa vedeti daca exista data afisarii si data scadenta
- cereti recalcularea penalitatilor. Este posibil sa fie si erori de calcul.

Din pacate, toate aceste solicitari, ar putea sa va fie defavorabile, in sensul ca instanta ar putea interpreta toate aceste solicitati ca tertipuri de sustragere de la plata intretinerii.
Am inteles ca sunteti intr-o situatie foarte dificila, totusi, va sfatuiesc sa va angajati un avocat in cayul in care nu va simtiti stapana sa va aparati cauza.

in legatura cu intrebarea dvs... penalitatile se aplica incepand cu a 51-a zi de neplata: 20 de zile (maximum admis de lege) + 30 de zile de la data scadenta.
Este posibil ca data scadenta sa nu fie de 20 de zile, daca cei din comitet au stabilit ca ea sa fie mai mica. Daca nu exista vreo decizie in acest sens, se merge cu ea la maxim, 20 de zile.