Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Moartea parintelui cu custodie deplina
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Moartea parintelui cu custodie deplina

Situatie actuala: parintii sunt divortati de 10 ani, copilul minor (15 ani) a fost incredintat mamei.
Intrebari:
1. In cazul in care mama moare, copilul va fi crescut automat de tata sau mai trebuie facute ceva acte legale? Mama a discutat cu tatal, care a fost de acord sa preia cresterea copilului in caz de ceva, se pune problema doar daca trebuie facut vreun act.
2. Mama are niste proprietati care, daca ar fi fost copilul major la moartea acesteia, le-ar fi mostenit el. Dar daca nu va fi major la moartea mamei, ce se va intampla cu ele?
Este necesar sa introduceți acțiune Pt exercitarea Autorității parintesti , in cazul decesului mamei , și pentru restabilirea domiciliului minorului la adresa unde va locui cu tatăl .
Bunurile vor fi moștenite de către minor, prin curator
Buna seara,
Cu privire la prima intrebare v-a lamurit colega.
Cu privire la cea de a doua intrebare, MINORUL MOSTENESTE indiferent de varsta sa.