Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Baza calcul cass din castigul inregistrat la bursa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Baza calcul cass din castigul inregistrat la bursa

In anul 2018 am obtinut venituri din dividende la bursa de cca 27.000 lei (pentru anul anterior), peste plafonul de 22.800 lei pentru care trebuie depusa declaratia unica si calculata cass. Tot in anul 2018 am inregistrat si pierderi din restructurarea portofoliului de cca 5000 lei. In acesta situatie, la determinarea bazei de calcul pentru cass se scade pierderea din castigul inregistrat din dividende? In aceast ultima situatie as fi sub plafonul de declarare.
george-neagu, moderator
O sa primiti in luna ianuarie de la broker fisa cu castigul sau pierderea inregistrata pentru 2018 si numai dupa aceea veti completa si depune declaratia unica. Oricum, chiar daca veti fi sub plafonul pentru cass, va trebui sa depuneti declaratia unica chiar si pentru pierderea din tranactiile de pe bursa, pierdere care va putea fi recuperata in urmatorii sapte ani.
george-neagu, moderator