Forum Discuţii juridice Executare silită probleme cu firma de recuperari creante
Discuție deschisă în Executare silită

probleme cu firma de recuperari creante

buna, un prieten si-a facut un abonament conex in 2004 si nu a mai putut platii, acuma momentan trebuie sa plateasca 2800 ron cu penalitati, el este plecat din tara iar eu am depus pt el 500 ron luna trecuta la firma top factoring, din cate am vazut alte cazuri dupa 3 ani se prescrie datoria, daca eu am depus acea suma trebuie sa mai astepte respectivul 3 ani ca sa se prescrie suma de 2800 ron? precizez faptul ca datornicul nu are nimic pe numele lui

Daca in 2004 a fost facuta ultima plata..apoi nu s-a mai platit nimic, ..cam prin anul 2007 acest debit s-a prescris.
Suma de 500 ron a fost platita dupa ce a intervenit prescriptia. Plata sumei care a mai ramas...daca se plateste.. va fi facuta tot dupa ce a intervenit prescriptia.
Mai concret: chiar daca nu plateati niciun banut acum o luna recuperatorului (top factoring), acesta nu va putea urmari silit ptr. suma , intrucat creanta este prescrisa.
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii
multumesc, va doresc o zi buna
daca din 2004 a mai platit ceva trebuie sa calculezi cei trei ani de la acea plata, asa ca daca a mai existat o plata, prin 2007 sa spunem acum ai intrerupt prescriptia iar.
asta inseamna ca doamna gabriela paduraru e avocat degeaba? nu se poate intrerupe prescriptia scrie in lege clar