Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se calculeaza cas si cass pentru o persoana ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se calculeaza cas si cass pentru o persoana asigurata din proprie initiativa( si care nu obtine venituri)

O persoana care nu obtine venituri si este asigurat voluntar la sanatate si pensii, ce contributii datoreaza pentru anul 2018 si 2019 si cum se calculeaza.
Pentru cass depuneti declaratia unica la finante in care optati sa platiti sase luni 10% din salariul minim lunar care in 2019 este 2080 lei si veti fi asigurata tot anul. Plata la finante.
Pentru cas direct la casa de pensi si va asigurati la ei ca persoana fara venit si vei plati tot la ei lunar 520 lei adica 25 % din salariul minim lunar care in 2019 este 2080 lei.
george-neagu, moderator
Multumesc.