Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Firma cu activitate suspendata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Firma cu activitate suspendata

Buna seara,

Incepand cu data de 1 octombrie 2018 am suspendat la Registrul comertului, activitatea firmei la care sunt asociat unic. In cursul lunii octombrie ANAF a restituit firmei, in contul curent, taxa de poluare.
Cum inregistrez aceasta suma? Daca o inregistrez in contul 7588, trebuie sa platesc impozit pe venitul microintreprinderilor pentru aceasta suma si sa-l declar prin declaratia 100?Mentionez ca nu am solicitat regim derogatoriu la fisc. Pot face lucrul acesta daca firma a avut activitatea suspendata in trim. IV?
Multumesc!
laviluca, utilizator
Buna dimineata,
Daca nu ati solicitat regim derogatoriu, inregistrati pe 7588 si declarati in 100.
Multumesc!

Constantin Vera a scris:

Buna dimineata,
Daca nu ati solicitat regim derogatoriu, inregistrati pe 7588 si declarati in 100.