avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 320/2018
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 320/2018

Legea 320/2018, promulgată la 21.12.2018, a adus modificări CODULUI DE PROCEDURA CIVILĂ, intre care aceea că toate succesiunile sunt de competența instanțelor judecătorești.
Discutând cu un avocat cu multă experiență, dar și cu doi notari bine cotați am fost surprins să constat că ei nu știau despre acest nou regim juridic al succesiunilor, nu credeau, mi-au zis să le trimit linkul, unde am văzut etc.
Rog clarificări.
Mulțumiri, Dumitru
Dumitru
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

Este vorba despre Legea 310/2018 care modifica art. 94 c.pr.civ.
9. La articolul 94 punctul 1, după litera j) se introduc trei noi litere, literele j1)-j3), cu următorul cuprins:
"
j1) cererile în materie de moștenire, indiferent de valoare;

j2) cererile privind uzucapiunea, indiferent de valoare;

j3) cererile în materia fondului funciar, cu excepția celor date prin lege specială în competența altor instanțe;".

Asta inseamna ca toate succesiunile care ajung in instanta , indiferent de valoare se judeca la judecatorii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen de actiune in istanta pe daune morale zllatan zllatan Care este termenul de prescriere pentru actiunea in istanta pe daune morale intr-un conflict de munca ,precizez ca detin doua HJ definitive unde istanta anulat ... (vezi toată discuția)
Drept procesual civil - competenta materiala si cale de atac dco dco actiune comerciala care are ca obiect plata unei sume de 90.000 . Ca si capat accesoriu s-a solicitat plata unor penalitati in cuantum de 1 % pentru fiecare zi ... (vezi toată discuția)
Noul cod de procedura civila - taxa auto poluare ContSters215404 ContSters215404 Conf. noului C.pr.civ procesele in contencios administrativ si fiscal (taxa poluare) se vor judeca in prima instanta de Curtea de Apel si in recurs de ICCJ ? ... (vezi toată discuția)