Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 320/2018
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 320/2018

Legea 320/2018, promulgată la 21.12.2018, a adus modificări CODULUI DE PROCEDURA CIVILĂ, intre care aceea că toate succesiunile sunt de competența instanțelor judecătorești.
Discutând cu un avocat cu multă experiență, dar și cu doi notari bine cotați am fost surprins să constat că ei nu știau despre acest nou regim juridic al succesiunilor, nu credeau, mi-au zis să le trimit linkul, unde am văzut etc.
Rog clarificări.
Mulțumiri, Dumitru
Dumitru

Este vorba despre Legea 310/2018 care modifica art. 94 c.pr.civ.
9. La articolul 94 punctul 1, după litera j) se introduc trei noi litere, literele j1)-j3), cu următorul cuprins:
"
j1) cererile în materie de moștenire, indiferent de valoare;

j2) cererile privind uzucapiunea, indiferent de valoare;

j3) cererile în materia fondului funciar, cu excepția celor date prin lege specială în competența altor instanțe;".

Asta inseamna ca toate succesiunile care ajung in instanta , indiferent de valoare se judeca la judecatorii.