avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM part-time sau colaborare srl-pfa?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM part-time sau colaborare srl-pfa?

Buna ziua.
Lucrez la o companie cu norma intreaga. Vreau sa lucrez si la alta companie 20 ore/saptamana. Ce forma este mai buna finanaciar pentru mine CIM pe 20 ore sau colaborare ca si PFA?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:08, 24 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cred ca este mai buna varianta cu c.i.m.
Am inteles ca pentru al 2-lea CIM nu mai platesc unele contributii?
Indiferent cate c.i.m. aveti , se platesc toate contributiile.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Farma ratis ratis Daca sunt angajat cu contract de munca pe 8 ore,pot sa inchei contract de colaborare (pfa) pe inca 8 ore?Mai funcioneaza procedura cu jumatate de norma,sau nu ... (vezi toată discuția)
Ce tip de contract se poate face? samyku01 samyku01 Ce tip de contract as putea sa fac unei doamne care are loc de munca cu norma intreaga in alta parte, dar as vrea sa vina sa lucreze in salonul nostru DOAR ... (vezi toată discuția)
Cate ore de munca pot lucra intr-o luna? gbrlen gbrlen Conform codului muncii nu poti depasi 48de ore de munca pe samtamana. Eu sunt angajata ca profesor, am norma didactica de 20 de ore(efectiv la clasa), dar pe ... (vezi toată discuția)