Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... improprietarire cu un drum de exploatare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

improprietarire cu un drum de exploatare

buna ziua,
este posibil ca un drum de exploatare, de interes public, sa fie trecut de primarie in proprietatea unei persoane fizice?
acesta asigura accesul proprietarilor catre oras iar acum este inchis.
cui sa ne adresam? primariei care a comis actul credc ca este inutil.
multumesc
bacleo, utilizator
sa inteleg ca nu aveti specialisti in acest domeniu?
Drumurile de exploatare nu apartin domeniului public!!!
"Drumurile de interes local aparțin proprietății publice a unității administrative pe teritoriul căreia se află și cuprind:

a) drumurile comunale care asigură legăturile între:
Modificări (1)

- reședința de comună și satele componente;

- oraș și satele care îi aparțin, precum și alte sate;

b) drumurile vicinale sunt drumuri ce deservesc mai multe proprietăți, fiind situate la limitele acestora;

c) străzile sunt drumuri publice din interiorul localităților, indiferent de denumire: stradă, bulevard, cale, chei, splai, șosea, alee, fundătură, uliță etc"
opiniamea, utilizator