Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Persoana cu handicap cu venituri din activități ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Persoana cu handicap cu venituri din activități independente

O persoana cu handicap grav care obține venituri din activități independente risca sau nu sa piardă pensia de invaliditate din cauza acestor venituri?
Nu risca sistarea pensiei de invaliditate.
Am verificat pe site-ul casei naționale de pensii și am aflat ca pensia se sisteaza în cazul în care persoana cu pensie de invaliditate (grad 1 sau 2) obține venituri...
Pot obține venituri suplimentare doar cei cu pensie pentru limita de vârstă.