Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa

O persoana sau mai multe persoane fizice pot cere insolventa societatii unde lucreaza daca salariile au intarzieri de cateva luni?
Da, insa pentru a introduce cererea de deschidere a procedurii insolventei, cuantumul creantei datorate trebuie sa fie de minim sase salarii medii brute/angajat. Avand in vedere ca in anul 2018 salariul mediu brut a fost de 4162 lei rezulta ca valoarea-prag este de 24972 lei/angajat.
Cabinet de Avocatura Nitu Paul, Avocat