Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am fost anunțați că se vor schimba apometrele vechi ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am fost anunțați că se vor schimba apometrele vechi cu unele cu radiofrecvență. Mă poate pune asociația la consum paușal dacă eu dau consumul ca și până acum, pe un formular primit de la administrație?

Buna seara,
In blocul in care stau sunt apometre de cativa ani. Acum cateva zile, printr-un afis nesemnat sau stampilat, lipit pe usa liftului, eram anuntati ca se vor schimba apometrele vechi cu unele cu radiofrecventa. Pe anunt era cu rosu scris ca aceasta schimbare este obligatorie si cine nu va face acest lucru va fi trecut la pausal. Ne poate obliga administratia la inlocuirea apometrelor? Nu am fost intrebati daca dorim acest lucru, nici nu ni s-a spus ce firma se va ocupa si ce costuri implica citirea ulterioara a apometrelor . Daca eu dau consumul ca si pana acum, pe un formular primit de la administratie, ma poate pune la consum pausal?
Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Legiuitorul a dispus obligatia in sarcina proprietarilor de a instala aparate individuale contorizare fara a impune si generatie model,etc
Pretentia asociatiilor de proprietari de instalare aparate contorizare cu citire radio este justificata pe considerentul unei eficiente si corecte individualizari de consum utilitati,avand in vedere realitatea ca multi proprietari nu cunosc modalitatea citirii si comunicarii corecte a indexului consum lunar,nu transmit indexul in termen stabilit ,etc
Este regretabil ca nici producatorii si nici comerciantii de aparate contorizat consum cu citire radio nu informeaza corect si complet dezavantajele acestui sistem -care de multe ori inregistreaza eronat si nu din culpa locatarilor

ynocentta a scris:

Legiuitorul a dispus obligatia in sarcina proprietarilor de a instala aparate individuale contorizare fara a impune si generatie model,etc

Pai atunci nu mai e nimic de comentat, hotarirea AG nu este legala, daca cei care nu doresc sa-si schimbe apometrele transmit in continuare indexul lunar, conform normelor in vigoare si regulamentului asociatiei.
Daca mai afirmati ca si sistemul de citire radio genereaza erori :
ynocentta a scris:

Este regretabil ca nici producatorii si nici comerciantii de aparate contorizat consum cu citire radio nu informeaza corect si complet dezavantajele acestui sistem -care de multe ori inregistreaza eronat si nu din culpa

atunci motivul celor ce ramin cu vechile apometre sunt si mai intemeiate.

Nu se poate spune ca de aproape 20 de ani de cind se folosesc apometre ca repartitoare de costuri, proprietarii nu stiu sa citeasca si sa transmita un index.
latka, utilizator
Totusi, ar trebui explicat poate si aici - ca acest lucru s-a mai scris pe forum, avantajele folosirii apometrelor cu citire radio, iar @latka, este cel mai in masura sa faca acest lucru.
Si la noi in asociatie (504 apt), doar un singur proprietar nu a permis montarea acestu apometru cu citire radio. Nu am fi avut nicio problema cu aceasta, dar obligatia omului este ca in fiecare luna, pe data de ..., sa-si citeasca index-ul si sa-l comunice la asociatie, or acesta nu o face aproape niciodata, astfel incat suntem nevoiti sa merge la usa lor cu saru mana... Dialogul este cam asa:
- Buna ziua
- Aaaaa, doriti sa va dau index-ul !
- Da, doamna, avem o dorinta irezistibila de a sti ce consum ati realizat in luna....
_ Asteptati
- Dupa 10 minute, vine la usa si ne comunica index-ul...
Este drept ca, o singura data ne-a permis sa-i facem noi citirea. Index-ul gasit nu avea nicio concordanta cu cele declarate anterior de catre proprietar, ca drept dovata ca noua ni se comunicau doar niste avioane...
Nu se poate nici asa. La proxima AG vom discuta aceste aspecte si se va hotari cum vom proceda.
Ideea este ca, vom avea grija sa-l invitam pe proprietar sa participe (in ultimii 10 ani nu a participat niciodata la lucrarile AG).
..........................................
Acum, @iulianadinu, daca ati ramas singura proprietara aflata in aceasta situatie, ce tot va ascundeti dupa cires... Nu vreau sa va intreb de cand aveti apometrele normale, daca le-ati mai intretinut/curatat de depuneri, dfaca acestea se mai incadreaza in clasa de precizie acceptata. Daca ati participat la AG unde s-a hotarat schimbarea apometrelor si unde puteati avea toate informatiile, daca, daca...
Pe de alta parte, nu sunt de acord in totalitate cu argumentele aratate de catre @latka. Dupa cum observati, Legea spune vrute si nevrute, dar sunt lasate la indemana hoatararilor AG, a regulamentelor interne, numeroase masuri pe care proprietarii trebuie sa le respecte, acolo in condominiu lor. Nu vreau sa avem contraziceri, chiar si pe aceasta amarata de masura luata de AG. (noi aici la asociatie am fost reclamati la Primarie de catre o proprietara care afirma ca:
... m-am trezit ca asociatia mi-a repartizat suma de 100 de lei fara sa fiu intrebata, fara sa stie cineva... cu toate ca la o adunare de casa scarii, proprietaruii au hotart sa-si schimbe geamurile de pe casa scarii - vechi de peste 40 de ani si care prezentau riscul de cadere pe trotuar a unor geamuri, cu unele noi. La avizier era si o informare cu cele hotarate in respectiva sedinta, unde doamna nu a participat).
Unde mai pui ca repectiva doamna are si pregatire juridica, dar s-a "trezit", asa ca din somn, ca are repartizata aceasta suma.
Ce vreau sa spun? Vreau sa spun ca daca nu anunti - nu este bine, daca anunti - iar nu este bine, deoarece am fost pusi in fata faptului implinit... Pai cum trebuie sa procedam oameni buni ?
Cu stima AG.
Adam Grecu, utilizator
Buna ziua! Nu o dau dupa cires:). Probabil ca voi monta noile apometre. Intotdeauna m-am supus hotararilor luate de adunarea generala, dar intotdeauna veneau la usa cu tabel nominal si fiecare isi exprima parerea. De data aceasta, hotararea a fost luata in urma cu un an, fara tabel nominal, fara intrebari. Nici macar nu a fost afisat ce s-a discutat in sedinta, asa cum prevede legea 196. Ne-am trezit cu afisul lipit pe usa liftului si a doua zi la 10 dimineata cu doi domni care voiau sa schimbe apometrele. Nu era normal, mai intai sa facem o verificare metrologica a aparatelor deja existente? Sau sa ne ofere posibilitatea de a alege fiecare, daca doreste, sa faca o noua investitie? Aparatele au fost curatate acum 3 ani cand am cumparat apartamentul. Intotdeauna am dat consumul in perioada ceruta de administratie, am permis accesul pt verificare. Nici macar nu stim ce firma vine sa schimbe apometrele si ce costuri ulterioare implica noile apometre (citire, calcul). Stim doar ca TREBUIE sa le schimbam OBLIGATORIU ( asa cum era pe afis) , si multi locatari de pe scara s-au speriat de pausal. Poate ca legea e ambigua, dar in unele locuri e foarte clara ( aici ma refer la modalitatile de anuntare a locatarilor despre sedinta si despre afisarea deciziilor luate). Si poate ca mai presus de lege, trebuie sa ne comportam omeneste si cinstit unii cu altii.

Adam Grecu a scris:

Totusi, ar trebui explicat poate si aici - ca acest lucru s-a mai scris pe forum, avantajele folosirii apometrelor cu citire radio, iar @latka, este cel mai in masura sa faca acest lucru.
Si la noi in asociatie (504 apt), doar un singur proprietar nu a permis montarea acestu apometru cu citire radio. Nu am fi avut nicio problema cu aceasta, dar obligatia omului este ca in fiecare luna, pe data de ..., sa-si citeasca index-ul si sa-l comunice la asociatie, or acesta nu o face aproape niciodata, astfel incat suntem nevoiti sa merge la usa lor cu saru mana... Dialogul este cam asa:
- Buna ziua
- Aaaaa, doriti sa va dau index-ul !
- Da, doamna, avem o dorinta irezistibila de a sti ce consum ati realizat in luna....
_ Asteptati
- Dupa 10 minute, vine la usa si ne comunica index-ul...
Este drept ca, o singura data ne-a permis sa-i facem noi citirea. Index-ul gasit nu avea nicio concordanta cu cele declarate anterior de catre proprietar, ca drept dovata ca noua ni se comunicau doar niste avioane...
Nu se poate nici asa. La proxima AG vom discuta aceste aspecte si se va hotari cum vom proceda.
Ideea este ca, vom avea grija sa-l invitam pe proprietar sa participe (in ultimii 10 ani nu a participat niciodata la lucrarile AG).
..........................................
Acum, @iulianadinu, daca ati ramas singura proprietara aflata in aceasta situatie, ce tot va ascundeti dupa cires... Nu vreau sa va intreb de cand aveti apometrele normale, daca le-ati mai intretinut/curatat de depuneri, dfaca acestea se mai incadreaza in clasa de precizie acceptata. Daca ati participat la AG unde s-a hotarat schimbarea apometrelor si unde puteati avea toate informatiile, daca, daca...
Pe de alta parte, nu sunt de acord in totalitate cu argumentele aratate de catre @latka. Dupa cum observati, Legea spune vrute si nevrute, dar sunt lasate la indemana hoatararilor AG, a regulamentelor interne, numeroase masuri pe care proprietarii trebuie sa le respecte, acolo in condominiu lor. Nu vreau sa avem contraziceri, chiar si pe aceasta amarata de masura luata de AG. (noi aici la asociatie am fost reclamati la Primarie de catre o proprietara care afirma ca:
... m-am trezit ca asociatia mi-a repartizat suma de 100 de lei fara sa fiu intrebata, fara sa stie cineva... cu toate ca la o adunare de casa scarii, proprietaruii au hotart sa-si schimbe geamurile de pe casa scarii - vechi de peste 40 de ani si care prezentau riscul de cadere pe trotuar a unor geamuri, cu unele noi. La avizier era si o informare cu cele hotarate in respectiva sedinta, unde doamna nu a participat).
Unde mai pui ca repectiva doamna are si pregatire juridica, dar s-a "trezit", asa ca din somn, ca are repartizata aceasta suma.
Ce vreau sa spun? Vreau sa spun ca daca nu anunti - nu este bine, daca anunti - iar nu este bine, deoarece am fost pusi in fata faptului implinit... Pai cum trebuie sa procedam oameni buni ?
Cu stima AG.

Adam Grecu a scris:

Totusi, ar trebui explicat poate si aici - ca acest lucru s-a mai scris pe forum, avantajele folosirii apometrelor cu citire radio, iar @latka, este cel mai in masura sa faca acest lucru.
participat niciodata la lucrarile AG).

Pai singurul mare avantaj e doar atunci cind toti accepta contorizarea cu transmisie radio, inclusiv furnizorul de apa si se trece la contracte individuale.
Pe de alta parte @ynocentta afirma ca trebuie cunoscute si " dezavantajele acestui sistem -care de multe ori inregistreaza eronat si nu din culpa locatarilor." Deci nu toate sunt roz in privinta citirii radio. Caci apometrul este identic, nu e mai bun ca cel avut anterior, doar i s-a adaugat un modul electronic pentru citire index de la distanta.

Adam Grecu a scris:

Pe de alta parte, nu sunt de acord in totalitate cu argumentele aratate de catre @latka. Dupa cum observati, Legea spune vrute si nevrute, dar sunt lasate la indemana hotararilor AG, a regulamentelor interne, numeroase masuri pe care proprietarii trebuie sa le respecte, acolo in condominiu lor.

Pai v-am aratat legea si spune foarte clar (nu vrute si nevrute) :
Art. 75 (3) "Asociația de proprietari are obligația de a respecta prevederile legale privind modul de repartizare a cheltuielilor comune, în caz contrar hotărârile luate de adunarea generală a proprietarilor cu încălcarea acestor dispoziții sunt nule de drept."

Spune undeva vreo norma sau lege ca aceasta cheltuiala cu apa, comuna, se repartizeaza doar daca ai contor cu transmisie radio ? Atunci hotarirea AG ar fi perfect legala si justificata.

Chiar dvs. recunoasteti indirect ca nu e legala, din moment ce locatarul ce nu si-a montat asa ceva in asociatia dvs. nu e penalizat pentru acest lucru.