Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amenda ISCTR, executare silita
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amenda ISCTR, executare silita

Am fost sanctionati cu amenda in 2016 de ISCTR, pe care am platit-o integral in 24 de ore.
Acum suntem executati silit pentru faptul ca nu am platit amenda in doua conturi diferite. Unul, respectiv 70% din amenda pentru Bugetul de stat si alt cont, respectiv 30% pentru ISCTR.
Mentionam ca am platit amanda integral in contul Bugetului de Stat.
Se mai poate face ceva?
Buna ziua,
promovati o contestatie la executare
Buna ziua! Multumim!
Cum motivam contestatia?
pe lipsa caracterului cert, lichid si exigibil al creantei- faptul ca nu s-a defalcat plata amenzii in doua conturi nu consitutie temei de executare silita, din moment ce s=-a facut dovada platii. Se poate invoca si imbogatirea fara justa cauza- creditorul se indestuleaza de doua ori
Multumim!