avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchiriere apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchiriere apartament

Sunt proprietar de apartament, cu 5/8. Pot sa inchiriez apartamentul fara acordul celuilalt proprietar? Si daca da, ce drepturi si obligatii am?
Cel mai recent răspuns: mihaipreotescu , utilizator 17:39, 16 Februarie 2019
Nu puteti sa inchiriati apartamentul fara acordul celuilalt proprietar.
Am vazut ca se poate, conform Cod Civil, art. 641, lit. (1). Ma incurca totusi acelasi articol, lit. (2), care pare sa se bata cap in cap cu lit. (1). Cum e de fapt?

george-neagu a scris:

Nu puteti sa inchiriati apartamentul fara acordul celuilalt proprietar.

Bineînţeles că poţi să închiriezi, deoarece deţii majoritatea cotelor, dar să nu fie pe perioadă mai mare de 3 ani.
Ai grijă chiria să fie la preţul pieţii.
De asemenea, eşti obligat, după ce termini socotelile, scazi cheltuielile, să distribui coproprietarului cota de profit net.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Februarie 2019
Albert Kurtyan, Consilier juridic
@George-neagu
Mi-ar fi folosit un comentariu in raport cu cele doua litere din art. 641, Cod Civil. Lit. (1) din art. 641 spune ca pot inchiria, fiind proprietar majoritar. Lit. (2) zice ca sa nu limitez in mod substantial posibilitatea coproprietarului de a folosi bunul comun in raport cu cota sa parte. Cred ca tine de interpretare aici. Coproprietarul nu locuieste acolo, iar eu vreau sa-i dau cota-parte din chirie.

mihaipreotescu a scris:

Am vazut ca se poate, conform Cod Civil, art. 641, lit. (1). Ma incurca totusi acelasi articol, lit. (2), care pare sa se bata cap in cap cu lit. (1). Cum e de fapt?

george-neagu a scris:

Nu puteti sa inchiriati apartamentul fara acordul celuilalt proprietar.



Multumesc Albert!

Albert Kurtyan a scris:

Bineînţeles că poţi să închiriezi, deoarece deţii majoritatea cotelor, dar să nu fie pe perioadă mai mare de 3 ani.
Ai grijă chiria să fie la preţul pieţii.
De asemenea, eşti obligat, după ce termini socotelile, scazi cheltuielile, să distribui coproprietarului cota de profit net.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referitor inchiriere cota parte majoritara din apartament mevyo10 mevyo10 Referitor Inchiriere cota parte majoritara din apartament. Buna ziua pot inchiria apartamentul cu cota parte majoritara din apartament fara acordul celuilalt ... (vezi toată discuția)
Am efectuat succesiunea după soție. pot închiria apartamentul fără acceptul celor doi copii ai noștri, care nu mai locuiesc acolo? Danezu123 Danezu123 In urma decesului sotiei am efectuat succesiunea eu ca sot supravietuitor si cei doi copii, acum vreau sa inchiriez apartamentul (stau in alta parte), o pot ... (vezi toată discuția)
Intrebare Anicabalasoiu@gmail.com Anicabalasoiu@gmail.com Sint doi proprietari si unul vrea sa inchirieze partea lui de 50/la suta din imobil poate fara acordul celuilalt proprietar? (vezi toată discuția)