Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchiriere apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchiriere apartament

Sunt proprietar de apartament, cu 5/8. Pot sa inchiriez apartamentul fara acordul celuilalt proprietar? Si daca da, ce drepturi si obligatii am?
Nu puteti sa inchiriati apartamentul fara acordul celuilalt proprietar.
Am vazut ca se poate, conform Cod Civil, art. 641, lit. (1). Ma incurca totusi acelasi articol, lit. (2), care pare sa se bata cap in cap cu lit. (1). Cum e de fapt?

george-neagu a scris:

Nu puteti sa inchiriati apartamentul fara acordul celuilalt proprietar.

Bineînţeles că poţi să închiriezi, deoarece deţii majoritatea cotelor, dar să nu fie pe perioadă mai mare de 3 ani.
Ai grijă chiria să fie la preţul pieţii.
De asemenea, eşti obligat, după ce termini socotelile, scazi cheltuielile, să distribui coproprietarului cota de profit net.
Albert Kurtyan, Consilier juridic
@George-neagu
Mi-ar fi folosit un comentariu in raport cu cele doua litere din art. 641, Cod Civil. Lit. (1) din art. 641 spune ca pot inchiria, fiind proprietar majoritar. Lit. (2) zice ca sa nu limitez in mod substantial posibilitatea coproprietarului de a folosi bunul comun in raport cu cota sa parte. Cred ca tine de interpretare aici. Coproprietarul nu locuieste acolo, iar eu vreau sa-i dau cota-parte din chirie.

mihaipreotescu a scris:

Am vazut ca se poate, conform Cod Civil, art. 641, lit. (1). Ma incurca totusi acelasi articol, lit. (2), care pare sa se bata cap in cap cu lit. (1). Cum e de fapt?

george-neagu a scris:

Nu puteti sa inchiriati apartamentul fara acordul celuilalt proprietar.

Multumesc Albert!

Albert Kurtyan a scris:

Bineînţeles că poţi să închiriezi, deoarece deţii majoritatea cotelor, dar să nu fie pe perioadă mai mare de 3 ani.
Ai grijă chiria să fie la preţul pieţii.
De asemenea, eşti obligat, după ce termini socotelile, scazi cheltuielile, să distribui coproprietarului cota de profit net.