Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am un teren și o casa batraneasca, aș dori sa o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am un teren și o casa batraneasca, aș dori sa o daram si sa construiesc alta. Va avea dreptul soțul meu la ea?

Sunt căsătorită si el in ultimul timp bea mai tot timpul si e plecat mai tot timpul pe tema asta ne certam tot mai des in ultimul timp. Eu am un teren și o casa batraneasca aș dori sa o daram si sa construesc alta . Intrebarea mea ar fi dacă noi vom divorțat el va face parte la vrio ceva ce este pe numele meu menționez ca am si un cont in banca in care am o sumă de bani care il aveam si înainte de a ne căsători.
Copiii nu conteaza in discutie ca nu discutam de mostenire dupa dvs , ci de partaj.
daca veti cumpara fara sa mai puneti bani in plus, sa se specifice in act ca e bun propriu ca inlocuieste un bun propriu, iar sotul sa dea declaratie ca e asa.
daca mai puneti bani, mai bine va separati cu bunurile, schimbati regimul matrimonial si apoi cumparati in nume propriu.