avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... violare de domiciliu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

violare de domiciliu

buna seara,
imi cer scuze pentru deranj, sunt o femeie singura si de cateva luni am o problema uriasa.

Acum circa 10 luni am cunoscut un barbat pe care dupa 2 saptamani l-am ignorat, deoarece am descoperit ca este un betiv ... si de atunci aproape saptamanale vine peste mine noapte, bate in geam usa , imi forteaza usa sa intre peste mine.

Am facut cel putin 3 plangeri la politie fara nici un rezultat, maine urmeaza sa ma duc iar, deoarece aseara a fost iar la mine la usa insotit de un alt barbat (locuiesc la tara).. azi-noapte de frica, dupa ce a plecat el am fost nevoita sa merg sa dorm la o vecina.

Nu am pe nimeni, si nu stiu cum sa procedez ca sal linistesc pe agresor.
Plangerile la politie par ca nu au nici un rezultat.

Va rog din suflet sa ma sfatuiti ce ar trebuii sa fac, unde as putea depune plangere, si cum ar trebuii sa fac aceasta plangere ca ea sa fie luata in serios.

Nu ma pricep la legi, si nici nu imi permit un avocat, veniturile mele abia sunt suficiente pentru supravietuire.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:50, 19 Februarie 2019
Buna seara,

Plangerile pe care le-ati facut trebuie solutionate, intr-un fel sau altul. Asteptati sa vedeti rezultatul la cele deja facute, nu mai faceti alte plangeri chiar daca instinctul va spune asta. Ca idee, avocatul v-ar fi ajutat foarte mult in situatia aceasta pentru ca s-ar fi dus sa vada dosarul si sa se intereseze de el iar organele de urmarire penala ar fi fost mai diligente.
Individul intra in curte sau bate la geam de afara?

Ar trebui sa mergeti la comandant la politie in audienta ca sa ii spuneti problema.

Ar trebui sa il cheme ca sa il audieze si sa ii spuna sa renunte...

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul Bucresti
Ultima modificare: Marți, 19 Februarie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Individul a intrat in curte, porta eu o inchid in fiecare seara, presupun ca a sarit gardul.
a fortat usa ca sa intre in casa, dar din fericire nu a reusit.
Din descriere pare sa fie vorba de hartuire si violare de domiciliu.
Daca mai vine sunati imediat la 112. Incercati sa il filmati daca puteti.
Politistul în exercitarea atribuţiilor de serviciu, daca constată că există un risc iminent ca viaţa, integritatea fizică ori libertatea să va fie pusă în pericol printr-un act de violenţă domestică, în scopul diminuării acestui risc, poate emite un ordin de protectie provizoriu.
Aveti dreptul sa va adresati si instantei pentru emitere unui ordin de protectie.
Ultima modificare: Marți, 19 Februarie 2019
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Da, asa vad si eu lucrurile.
Trebuie sa fortati la comandant.

Chiar daca individul nu ar fi in sine periculos este bine sa inteleaga ca va speriati daca vine noaptea si cu un alt individ.

Banuiesc ca, aveti temerea sa nu va violeze...
Ar fi bine sa explicati acest lucru.

Simplul fapt ca bate in geam nu este o mare problema...dar daca ati fi violata politia ar fi raspunzatoare daca nu ar face nimic...

Ca v-ar viola sau nu in realitate conteaza mai putin dar ei trebuie sa previna orice risc...

Pe hartuire si viol de domiciliu nu prea se agita politistii decat daca ati avea avocat care sa va preia cazul si inteleg ca nu prea aveti cum...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Investigații private recunoscute în penal blondu2 blondu2 Buna seara, Mama mea a avut o problema, cu un barbat, acesta sa dus peste ea de cateva orii, astazi am mers la politie sa-i facem dosar penal pentru ... (vezi toată discuția)
E urgent - vecinul îmi intră în curte Alexandra5656 Alexandra5656 In condițiile in care am caini vaccinați si in condiții bune ținuți, si am un vecin in vârsta pe care il deranjeaza lătratul si amenința cu diferite ... (vezi toată discuția)
Amenintare cu moartea, santaj, viol ramonetta ramonetta tata este un om foarte violent,betiv si acum o luna de zile a aruncat cu o sticla de bere si un borcan de sticla dupa mama,insa nu a nimerit.o pe ea,ci un ... (vezi toată discuția)