Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cum pot conteste amenda ptr. rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cum pot conteste amenda ptr. rovinieta

Bună ziua. Locuiesc în Iași și vreau să contest o amendă ptr.rovinieta luată în loc. Uricani aflată pe șoseaua de centură a Iasi-ului în luna octombrie 2018 și primită azi 22 februarie 2019.Menționez că circul frecvent pe ruta asta datorită hipermarketurilor aflate la ieșirea din oraș și nu am luat niciodată amendă ptr.rovinietă. Am peste 40 de drumuri dus -întors pe ruta asta. Cum este posibil așa ceva? Vă mulțumesc.
Buna ziua,
Nu are importanta ca ati circulat de 40 de ori pe acel drum fara rovinieta, care era necesara, si nu v-a prins pana acum, ati avut noroc...
Daca aveti un motiv bun de contestatie (nu faptul ca ati circulat de peste 40 de ori si nu v-au prins pana acum-asta nu e un motiv de contestatie) faceti contestatia... daca nu...platiti amenda si faceti-va rovinieta.
Ionut.ion, utilizator