Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune

buna ziua, am gasit un anunt cu plecari in Anglia printr-o firma romaneasca. Ei mi-au facut un contract, dar au scris in el ca in cazul in care intervine ceva si nu mai plec, eu nu mai am nicio "asteptare". Adica, eu le-am platit 300 de euro dansilor in contul firmei (cea romaneasca), si in cazul in care eu nu plec, banii nu imi vor mai fi returnati, si ei nu mai au nicio obligatie fata de mine. Eu am semnat contractul, acum va intreb, nu am cum sa actionez nimic impotriva lor, nu ?
Buna ziua,
am avut anii trecuti o speta similara. Din pacate pt dvs, au dreptate, va iau banii, nu va trimit in Anglia si dvs nu le oputeti face nimic. Pt ca ace contract este unul de consultanta, prin care ei nu isi iau obligatia de a va gasi dvs un loc de munca. Ei doar va consiliaza.
Depinde de situație.
Poate sa fie înșelăciune dar trebuie cercetat penal.
Trebuie analizat contractul dar si intreaga situație de fapt si fara o cercetare penală nu se poate trage nicio concluzie.
Strict pe contract nu se poate face probabil nimic dar si acesta ar trebui analizat.Firmele de mediere au si ele niște obligații legale.
Poate exista si ipoteza sa va fi înșelat si sa nu fie firma.

Înainte de a se încheia un contract trebuie mers sa se consulte un avocat și de preferat ar fi fost sa aveti si contractul.
Asa trebuia procedat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat