avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 626 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Copil nascut in concubinaj cu parinti casatoriti cu ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Copil nascut in concubinaj cu parinti casatoriti cu alte persoane

Buna . Sunt casatorita concubinu la fel cu alte persoane, suntem de 10 ani impreuna si stam in franta . Avem o fetita de 2 ani recunoscuta la primarie Este pe numele concubinului. Intrebarea Este cum as putea face certificat romanesc daca suntem casatoriti cu alte persoane? Va multumec
Ultima modificare: Marți, 26 Februarie 2019
Valeanuileana, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeanuileana , utilizator 17:15, 28 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti sa cereti emiterea certificatului de nastere pt minor, dar va purta numele sotului dvs. Ceea ce aveti dvs este o adeverinta pe care o detin multe persoane in cauze similare cu a dvs, dar nu are valoare de certificat de nastere.
Tatal minorului va putea fi trecut pe certificatul de nastere dupa ce dvs divortati.
Multumesc .

CABINET INDIVIDUAL AVOCATURA "STOEAN CARMEN" a scris:

Puteti sa cereti emiterea certificatului de nastere pt minor, dar va purta numele sotului dvs. Ceea ce aveti dvs este o adeverinta pe care o detin multe persoane in cauze similare cu a dvs, dar nu are valoare de certificat de nastere.
Tatal minorului va putea fi trecut pe certificatul de nastere dupa ce dvs divortati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Numele de familie al copilului Mihaela Zim Mihaela Zim Buna, ma numesc Mihaela,sunt cetatean roman si locuiesc de cca.4 ani in Austria. Am fost casatorita cu un cetatean austriac si in urma divortului am ramas cu ... (vezi toată discuția)
Nu imi pot recunoaște copilul in belgia ca cetățean belgian si roman... Roty87 Roty87 Buna seara, Stie cineva de ce nu imi pot recunoaște fetița in Belgia eu avand dubla nationalitate română-belgiană fara ca concubina mea sa se duca in ... (vezi toată discuția)
Certificat de nastere calina-mihaela calina-mihaela Buna seara ! M-am casatorit in Romania cu un cetatean belgian al carui nume il port dupa casatorie, lucru care in Belgia este foarte neobisnuit ( belgienii isi ... (vezi toată discuția)