Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Copil nascut in concubinaj cu parinti casatoriti cu ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Copil nascut in concubinaj cu parinti casatoriti cu alte persoane

Buna . Sunt casatorita concubinu la fel cu alte persoane, suntem de 10 ani impreuna si stam in franta . Avem o fetita de 2 ani recunoscuta la primarie Este pe numele concubinului. Intrebarea Este cum as putea face certificat romanesc daca suntem casatoriti cu alte persoane? Va multumec
Valeanuileana, utilizator
Puteti sa cereti emiterea certificatului de nastere pt minor, dar va purta numele sotului dvs. Ceea ce aveti dvs este o adeverinta pe care o detin multe persoane in cauze similare cu a dvs, dar nu are valoare de certificat de nastere.
Tatal minorului va putea fi trecut pe certificatul de nastere dupa ce dvs divortati.
Multumesc .

CABINET INDIVIDUAL AVOCATURA "STOEAN CARMEN" a scris:

Puteti sa cereti emiterea certificatului de nastere pt minor, dar va purta numele sotului dvs. Ceea ce aveti dvs este o adeverinta pe care o detin multe persoane in cauze similare cu a dvs, dar nu are valoare de certificat de nastere.
Tatal minorului va putea fi trecut pe certificatul de nastere dupa ce dvs divortati.