Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Competențe polițist: în ce bază poate încadra ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Competențe polițist: în ce bază poate încadra deficiențele unei mașini în normele RAR?

Ce părere aveți cine are competenta sa stabilească ce tip de defecțiune are automobilul având în vedere ca în normele rar sunt 3 tipuri de deficiente minore, majore, periculoase, Cum poate un polițist sa incadreze deficientele și dacă are competenta si în ce baza
Manuela Rășină, administrator

Ioan Ciobanu a scris:

Circulatia pe aceste drumuri cu un far a carui bec este ars constituie contraventie si se sanctioneaza ca atare.
ing. Ioan Ciobanu

Nu exista nici un articol articol de lege care sa sanctioneze contraventia circularii cu un bec ars. Mai ales ziua.
Si cred ca nu aveti dreptate pentru ca se poate circula chiar noaptea cu un bec ars pe luminile de intilnire, depinde care e.
Art 114 din HG 1391/2006
..........................................
(4) Pe timpul nopţii sau în condiţii de vizibilitate redusă autovehiculele sau remorcile cu defecţiuni la sistemul de iluminare şi semnalizare luminoasă nu pot fi conduse sau remorcate fără a avea în funcţiune pe partea stânga, în faţă o lumină de întâlnire şi în spate una de poziţie.
..................................
latka, moderator

Articolul 44 din OUG nr. 19/2002 prevede
(1) In circulatia pe drumurile publice conducatorii de vehicule pot folosi, in conditiile prevazute de regulament, mijloacele de avertizare sonora si luminoasa aflate in dotare si omologate.
(2) In circulatia pe autostrazi, pe drumurile expres si pe cele nationale europene (E) conducatorii de autovehicule si tractoare agricole sau forestiere sunt obligati sa foloseasca si in timpul zilei luminile de intalnire.

Articolul 99 din OUG nr. 195/2002 prevede
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice:
( ....)
18. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul cu defectiuni tehnice, altele decat cele prevazute la art. 102 alin. (3) lit. b) , ori care are lipsa unul sau mai multe elemente de caroserie sau aceasta este deteriorata vizibil.

Un bec ars constituie o defectiune tehnica si, pe cale de consecinta , snt aplicabile prevederile art. 99 dn OUG nr. 195/2002

ing. Ioan Ciobanu.
Art. 44 alin 2 se refera doar la cazul cind nu folosesti deloc luminile de intilnire pe timp de zi, pe autostrazi, drumurile nationale europene sau expres. Adica atunci cind nu indeplinesti o obligatie, nu cind ai defectiuni si nu-ti functioneaza un bec din doua.

Art. 99 1 /18 este citat gresit de dvs., el este asa:
18. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul cu deficiente majore, altele decat cele prevazute la art. 101 alin. (1) pct. 11.

Art. 101 alin (1) pct. 11:
11. conducerea unui autovehicul, tractor agricol sau forestier, remorca sau tramvai cu deficiente majore la sistemul de franare sau mecanismul de directie, la sistemul de iluminare sau de avertizare sonora ori cand acestea lipsesc;

Observati ca exista un termen de comparatie care ne spune cam ce inseamna deficientele majore, sunt acele deficiente care sunt aproape de lipsa sistemelor respective. Art 99 alin (1) pct 18 nu se refera la sistemul de iluminat, ci la alte defectiuni, poate ca nu functioneaza stergatoarele si ploua torential, de exemplu.

Si acum sa ne intoarcem la articolul 114 alin (4) din HG 1391/2006:
(4) Pe timpul nopţii sau în condiţii de vizibilitate redusă autovehiculele sau remorcile cu defecţiuni la sistemul de iluminare şi semnalizare luminoasă nu pot fi conduse sau remorcate fără a avea în funcţiune pe partea stânga, în faţă o lumină de întâlnire şi în spate una de poziţie.

Deci aflam ca un bec de pe luminile de intilnire noaptea, daca e ars si e pe parte dreapta nu e o deficienta majora, din moment ce regulamentul de aplicare a codului rutier spune ca poti circula noaptea cu anumite defectiuni la sistemul de lumini, dar sa ai un bec pe luminile de intilnire, functional, pe stinga fata si unul pe pozitii functional pe stinga spate.

Prin urmare, nu exista in codul rutier vreun articol care sa sanctioneze circulatia diurna cu un bec ars din doua pe autostrazi, drumurile nationale europene sau expres, din motivele demonstrate anterior.

Ba mai mult,daca esti pe un drum national obisnuit poti sa sa nu ai deloc aprinse luminile de intilnire pe timp de zi, diferenta fata de un drum european fiind o limita de viteza cu doar 10km/h mai mica.

[ link extern ]
latka, moderator
De ce polițistul in discutiile avute face referire la ordinul ministrului transporturilor 901/2017 si la RNTR 1 ca în baza acestora poate el sa incadreze defecțiunea la sistemul de iluminare, oare are competenta.

Mircea Muntean a scris:

Ce părere aveți cine are competenta sa stabilească ce tip de defecțiune are automobilul având în vedere ca în normele rar sunt 3 tipuri de deficiente minore, majore, periculoase, Cum poate un polițist sa incadreze deficientele și dacă are competenta si în ce baza

Nu are, de aceea el poate constata doar anumite defecțiuni, cum ar fi un bec ars. Iar în anumite acțiuni comune, inspectorii RAR îl insoțesc, dar nu pentru a depista un bec ars la un far.