avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună dimineața - amenințare telefonică, solicitare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună dimineața - amenințare telefonică, solicitare înregistrare convorbire

Am fost amenințat cu moartea pe telefonul meu mobil,pot solicita înregistrarea convorbirii telefonice de la operatorul de telefonie pentru probă să pot depune plângere? Mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 12:42, 9 Martie 2019
Puteți, dar nu știu cât de deschiși vor fi operatorii cu privire la acest aspect.
Puteți să formulați plângerea și să solicitați ca organele de urmărire penală să efectueze cercetări, în sensul de a verifica cui aparține numărul de telefon care v-a sunat pentru a fi identificat și chemat la audieri.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua!
Nu veti putea obtine o astfel de inregistrare, personal. Faceti plangere penala si solicitati acest lucru politistilor.
Cu stima.
Convorbirile telefonice nu se înregistrează.
Se poate obtine doar dovada ca ati fost sunat.
Persoana va putea fi localizată si identificată daca depuneti plângere penală si daca vor înțelege sa întreprindă cercetări penale.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Martie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Domnilor, operatorii de telefonie mobilă nu înregistrează conținutul convorbirilor clienților.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va dati seama ca este imposibil ca fiecare convorbire telefonică sa fie înregistrată ,stocată etc
Eventual puteti solicita ca politia sa faca demersuri de identificare a nr de pe care ati fost sunat dar e pierdere de timp si consum de nervi,sunt fapte penale mult mai grave iar cercetările stagnează cu anii.

Alte discuții în legătură

Legea interceptariii convorbirilor telefonice ContSters156138 ContSters156138 am primit un sms cu amenintari de la un nr pe care nu il cunosc. am auzit ca incepand cu 20 ianuarie sunt stocate , timp de 6 luni , de catre operatorii de ... (vezi toată discuția)
Stenograma convorbire telefonica eder eder Sunt abonat la compania de telefonie mobila RDS si doresc sa solicit stenograma unei convorbiri telefonice pe care am purtat-o cu cineva in luna ianuarie ... (vezi toată discuția)
Legalitatea inregistrarii convorbirilor telefonice andrei.b andrei.b am comandat un produs de pe internet prin call center. in pachet mi-a sosit altceva decat ce am comandat. cand i-am sunat inapoi mi-au spus ca au inregistrat ... (vezi toată discuția)