Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună dimineața - amenințare telefonică, solicitare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună dimineața - amenințare telefonică, solicitare înregistrare convorbire

Am fost amenințat cu moartea pe telefonul meu mobil,pot solicita înregistrarea convorbirii telefonice de la operatorul de telefonie pentru probă să pot depune plângere? Mulțumesc anticipat.
Puteți, dar nu știu cât de deschiși vor fi operatorii cu privire la acest aspect.
Puteți să formulați plângerea și să solicitați ca organele de urmărire penală să efectueze cercetări, în sensul de a verifica cui aparține numărul de telefon care v-a sunat pentru a fi identificat și chemat la audieri.

Avocat Matache Alexandru
Baroul Cluj
Buna ziua!
Nu veti putea obtine o astfel de inregistrare, personal. Faceti plangere penala si solicitati acest lucru politistilor.
Cu stima.
Convorbirile telefonice nu se înregistrează.
Se poate obtine doar dovada ca ati fost sunat.
Persoana va putea fi localizată si identificată daca depuneti plângere penală si daca vor înțelege sa întreprindă cercetări penale.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Domnilor, operatorii de telefonie mobilă nu înregistrează conținutul convorbirilor clienților.
Va dati seama ca este imposibil ca fiecare convorbire telefonică sa fie înregistrată ,stocată etc
Eventual puteti solicita ca politia sa faca demersuri de identificare a nr de pe care ati fost sunat dar e pierdere de timp si consum de nervi,sunt fapte penale mult mai grave iar cercetările stagnează cu anii.