Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general client incert
Discuție deschisă în Contabilitate în general

client incert

Este corecta urmatoarea inregistrare contabila in cazul unui client declarat falimentar conform unei hotarari judecatoresti ramsase definitive si irevocabile : ?
%=411
In momentul cand clientul devine incert:
4118=4111
simultan se constituie ajustare pentru deprecierea creantelor:
6814=491
In cazul in care creanta nu mai poate fi incasata, cazul dvs.:
654=4118
4427=4118
491=7814