Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Baza de calcul concediu medical din indemnizatia CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Baza de calcul concediu medical din indemnizatia CIC

Buna ziua,
O salariata revine din concediu crestere copil la 1 martie 2019, iar la 15 martie aduce un concediu medical pentru perioada 15-31 martie. A adus o adeverinta de la agentia nationala pentru plati si inspectie sociala cu indemnizatiile pe care le-a avut in acea perioada. dar sunt sume nete ( ce lua salariata in mana) . Intrebarea este, baza de calcul a concediului medical va fi constituita din aceste sume nete din ultimele 6 luni? Din OUG nu m-am lamurit.........Va multumesc anticipat.
Baza de calcul va fi constituita din sumele nete de pe adeverinta. Acestea sunt egale cu sumele brute, pentru ca persoana aflata in CCC nu plateste contributii si nici impozit.