Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Proprie pe salariu, banca oprește orice tranzacție?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Proprie pe salariu, banca oprește orice tranzacție?

Bună ziua! Am 2 propriri pe salariu, drept urmare angajatorul îmi reține 1/2 din salar, iar banca îmi blochează orice încasare, inclusiv salariala, asta însemnând ca de fiecare data sa sun la banca să-mi deblocheze conturile. Astăzi am alimentat contul meu la un bancomat ATM cu suma de 500 de lei pentru a putea face doua tranzacții online. Banca mi-a reținut banii și mi-au spus ca nu pot fi deblocări, asta fiind legea. Întrebarea mea este urmatoarea: Voi putea beneficia de suma respectiva, o voi putea recupera cumva, din moment ce nu reprezinta nicio încasare de la nicio alta persoana fizica sau juridica, reprezinta pur și simplu o alimentare de cont!? Mulțumesc anticipat!
Voi putea beneficia de suma respectiva, o voi putea recupera cumva, din moment ce nu reprezinta nicio încasare de la nicio alta persoana fizica sau juridica, reprezinta pur și simplu o alimentare de cont!?

Nu!
Nu puteti. Odata alimentat contul, acesta fiind supus popririi, se retine suma. Deci NU