Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz deplasare interes de serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz deplasare interes de serviciu

Buna ziua,
As dori un raspuns la urmatoarea speta: Daca un angajator decide ca un angajat sa efectueze o deplasare in interes de serviciu in afara tarii, ii poate impune angajatului modul de transport?
Pun intrebarea in sensul in care un angajat nu doreste sa calatoreasca cu avionul. Care sunt variantele disponibile pentru angajat de a refuza deplasarea (motive juste de refuz), sau de a alege alte mijloace de transport. Nu am gasit nimic in lege din care sa reieasa ca angajatorul poate impune mijlocul de transport pe care sa-l foloseasca angajatul.
Nu exista asa ceva in legislație, însă se poate decide mijlocul de transport pentru deplasare.
Mersi pentru raspuns. Ce vrei sa spui prin 'insa se poate decide mijlocul de transport pentru deplasare'. Din formulare nu reiese ca se poate 'negocia/discuta' mijlocul de transport. Pe scurt, cine decide?
Angajatorul decide.
Mersi. Exista vreun articol din lege care sa sustina asta? Contractul de munca nu defineste obligativitatea acceptarii unui anumit mijloc de transport, ci reglementeaza doar eventualitatea in care angajatorul ar cere deplasarea unui angajat in interes de serviciu. Fara o baza legala la ceea ce ai spus de unde reiese ca 'angajatorul decide'? Te rog, un raspuns complet daca se poate, nu o parere.
Catalin281, utilizator
Dvs. credeti ca exista o baza legala sa obligati angajatorului sa mergeti in delegatie cu masina si nu cu avionul?

Se poate spune ca exista o baza legala pentru "angajatorul decide".

p.s.
Pe Forum se pot exprima pareri care pot avea la baza uzante sau practicile de la nivelul angajatorilor, nu numai un text de lege,
Cornel Vasile, Consilier juridic