avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Practicieni Insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Practicieni Insolventa

Agent de poliție cu diploma de lunga durata in drept si calitate de poliție judiciară timp de 20 ani mai trebuie acel stagiu pentru practicieni in insolventa
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Martie 2019
barneanug, utilizator
Cel mai recent răspuns: barneanug , utilizator 18:16, 1 Aprilie 2019
Potrivit art 30, alin 2 din OUG 86/2006;

“ Pot fi primite în profesie, la cerere, cu scutire de examen şi de perioadă de stagiu, persoanele care au exercitat cel puţin 5 ani funcţia de judecător-sindic, precum şi persoanele care au exercitat timp de 10 ani funcţia de avocat, judecător sau notar public. Înscrierea în Tabloul UNPIR se face în termen de cel mult un an de la eliberarea din funcţia de magistrat sau notar public, cu condiţia ca aceasta să nu îi fie imputabilă.“
Deci, din păcate nu se poate fără examen și stagiu decât dacă sunteți avocat, judecător sau notar.
Ultima modificare: Duminică, 31 Martie 2019
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Daca ati fost admis in UNPIR pentru stagiu puteti intreba la secretariat sau ma puteti contacta sa discutam.

Sper sa va fie de folos informatiile.
Ma refeream la art. 33

barneanug a scris:

Agent de poliție cu diploma de lunga durata in drept si calitate de poliție judiciară timp de 20 ani mai trebuie acel stagiu pentru practicieni in insolventa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Magistrat?! mister!!! vendeta vendeta am urmatoarea dilema: unde pot sa aflu informatii despre un avocat care a fost condamnat pt. trafic de influenta iar acum, cu tupeu face pe consilierul juridic ... (vezi toată discuția)
De la contabil la lichidator? sonrisa sonrisa Care este drumul de parcurs de la contabil la lichidator autorizat? Am terminat facultatea de contabilitate, am experienta de 15 ani in contabilitate (am ... (vezi toată discuția)
Costuri inscriere unpir ana24 ana24 Vreau sa stiu ce costuri presupune profesia de lichidator. am vazut o taxa de verificare a acererii de 300 Ron, taxa inscriere in tablou de 500 Ron. Mai sunt ... (vezi toată discuția)