Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Practicieni Insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Practicieni Insolventa

Agent de poliție cu diploma de lunga durata in drept si calitate de poliție judiciară timp de 20 ani mai trebuie acel stagiu pentru practicieni in insolventa
barneanug, utilizator
Potrivit art 30, alin 2 din OUG 86/2006;

“ Pot fi primite în profesie, la cerere, cu scutire de examen şi de perioadă de stagiu, persoanele care au exercitat cel puţin 5 ani funcţia de judecător-sindic, precum şi persoanele care au exercitat timp de 10 ani funcţia de avocat, judecător sau notar public. Înscrierea în Tabloul UNPIR se face în termen de cel mult un an de la eliberarea din funcţia de magistrat sau notar public, cu condiţia ca aceasta să nu îi fie imputabilă.“
Deci, din păcate nu se poate fără examen și stagiu decât dacă sunteți avocat, judecător sau notar.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Daca ati fost admis in UNPIR pentru stagiu puteti intreba la secretariat sau ma puteti contacta sa discutam.

Sper sa va fie de folos informatiile.
Ma refeream la art. 33

barneanug a scris:

Agent de poliție cu diploma de lunga durata in drept si calitate de poliție judiciară timp de 20 ani mai trebuie acel stagiu pentru practicieni in insolventa