avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partajare bunuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partajare bunuri

Buna ziua, in cazul unui divorț bunurile ( imobil ) dobândite înaintea căsătoriei se împart ? ( Căsătoria sa încheiat în anul 2016 ) și nu a rezultat minori .multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bunul e propriu celui ce l-a cumparat, insa sotul are un drept de creanta daca a investit si el in imobil, ati renovat, ati platit rate impreuna..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiind achiziționat înaintea căsătoriei, imobilul are natură juridică de bun propriu, deci nu este partajabil.
Însă dacă soțul neproprietar a contribuit la renovarea imobilului, în patromoniul său izvorăște un drept de creanță!
Dacă există bunuri mobile achiziționate în timpul căsătoriei, sunt supuse partajului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Juridic nikmircea nikmircea vreau sa stiu daca am achizitionat o locuinta eu si sora mea, dupa care eu m-am casatorit si stau in locuinta cu sotul dar fara sora mea, in caz de partaj el ... (vezi toată discuția)
Bun dobandit in afara casatoriei alma sofia alma sofia Buna seara.Va rog sa-mi spuneti daca un apartament dobandit inainte de casatorie se imparte in cazul unui divort dupa 10 ani de casatorie.Ce trebuie facut in ... (vezi toată discuția)
Partaj bunuri comune la divort ursu misu ursu misu as ruga pe cineva sa ma lamureasca asupra unei spete sora mea a fost casatorita timp de 10 ani cumnatul meu detinea o garsoniera dinainte de ... (vezi toată discuția)