Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partajare bunuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partajare bunuri

Buna ziua, in cazul unui divorț bunurile ( imobil ) dobândite înaintea căsătoriei se împart ? ( Căsătoria sa încheiat în anul 2016 ) și nu a rezultat minori .multumesc
Bunul e propriu celui ce l-a cumparat, insa sotul are un drept de creanta daca a investit si el in imobil, ati renovat, ati platit rate impreuna..
Fiind achiziționat înaintea căsătoriei, imobilul are natură juridică de bun propriu, deci nu este partajabil.
Însă dacă soțul neproprietar a contribuit la renovarea imobilului, în patromoniul său izvorăște un drept de creanță!
Dacă există bunuri mobile achiziționate în timpul căsătoriei, sunt supuse partajului.