Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre un contract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre un contract

Buna as vrea sa va intreb am un contract de donatie de la tatal meu si eu si sora mea ptr cele 2 case .noi mai avem un frate vitreg el dupa moartea parintilor are parte? Tatal meu ia dat lui un autovehicul cu ceva ani in urma .
Da, fiindcă fratele este moștenitor rezervatar și nu poate fi înlăturat de la succesiune, astfel ca după moartea donatorului el poate solicita raportul donațiilor și beneficiază de cotitate disponibila.

gi-jane2, moderator
Dar daca tatal meu ar face un testament ? Tot ar avea parte?
gi-jane2, moderator