Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM munca la domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM munca la domiciliu

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma indrumati cum este mai corect sa procedez. Un angajat are CIM cu timp partial 4 ore pe zi pe durata nedeterminata. As dori sa ii modific contractul sa poata munci de acasa si cateodata sa se prezinte si la birou. Cum ar fi corect din punct de vedere legal sa fac modificarea? Pot transforma acest CIM in CIM cu munca la domiciliu?Daca da atunci trebuie incheiat un aditional la acest CIM sau trebuie facut alt CIM? Multumesc
Ambele variante sunt corecte .... dar mai bine , incheiati un alt c.i.m. , intrucat actul aditional va trebui sa cuprinde toate prevederile speciale pentru munca la domiciliu.
@luminita29
Salariatii incadrati cu contr de munca la domiciliu nu pot lucra la sediul principal sau secundar al firmei.
Daca foloseste calculatorul se poate incheia un contr de telemunca.
E mai bine sa incheiati un CIM nou pt munca la domiciliu decat sa folositi un act aditional. Trebuie sa inscrieti mai multe clauze, dar si sa modificati fisa postului intrucat unele atributii nu pot fi exercitate de la domiciliu.
Florin Cioca, Consilier juridic
Bun...si atunci daca as opta pentru telemunca ?as vrea totusi sa ramana acelasi contract si modificarile sa le fac pe el.daca as opta pentru telemunca atunci as face un adutionalmla contract si ce ar trebui mai exact sa modific ca sa pot presta activitatea ca telemunca?