avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupe de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupe de munca

Anexa 2- Grupa 2a de munca, Lista locurilor de munca, activitatilor si categoriilor profesionale stabilita conform art.2 din Decret lege 68/1990, pct.32 mai e in vigoare?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:13, 9 Aprilie 2019
Decretul-Lege nr.68 din 8 februarie 1990 pentru înlăturarea unor inechităţi în salarizarea personalului a fost abrogat prin Legea nr.158/2004 privind declararea ca abrogate a unor acte normative .

Sigur este vorba despre acest act normativ ?
Ultima modificare: Marți, 9 Aprilie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns dar e vorba de Ordinul 125 din 1990 anexa 2 pct.32 Standurile de probe pentru locomotive.....motoare si masini electrice este ceia ce ma intereseaza eu nefiind de specialitate.
Multumesc anticipat pentru promtitudinea de care dati dovada.
Ordinul nr.125 din 1990 pentru precizarea locurilor de muncă, activităţilor şi categoriilor profesionale cu condiţii deosebite care se încadrează în grupele I şi II de muncă în vederea pensionarii, pentru perioada lucrata dupa 1 martie 1990, a fost abrogat prin Legea nr.19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale .
Prevederile Ordinului nr. 125/ 1990 au fost preluate in Ordinul nr. 50/ 1990 completat la 31.08. 1994. Trebuie sa cautati in anexa 2 la acest ordin unde se regaseste ceea ce cautati dvs.
Ordinul nr. 50 din 5 martie 1990 pentru precizarea locurilor de muncă, activităţilor şi categoriilor profesionale cu condiţii deosebite care se încadrează în grupele I şi II de muncă în vederea pensionării (actualizat numai cu Ordinul nr.125/1990) il gasiti aici
[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 9 Aprilie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Important troanta troanta am o problema si inca una foarte mare X-(#-o,mi-am depus dosarul la casa de pensii in vederea pensionarii si dupa o luna de zile am primit o instintare cum ... (vezi toată discuția)
Grupa ii de munca lege1 lege1 Buna ziua, imi poate spune cineva din ce an s-au inceput incadrarile in grupe de munca. Din 1969 pana la 01.04.2001? (vezi toată discuția)
Incadrare in grupe de munca i si ii matray matray Buna ziua. Intrebare: Exista posibilitati juridice ca unele locuri de munca sa fie incadrate in grupe de munca pe perioada 1970-2001, ulterior,prin Hotarari ... (vezi toată discuția)