Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupe de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupe de munca

Anexa 2- Grupa 2a de munca, Lista locurilor de munca, activitatilor si categoriilor profesionale stabilita conform art.2 din Decret lege 68/1990, pct.32 mai e in vigoare?
Decretul-Lege nr.68 din 8 februarie 1990 pentru înlăturarea unor inechităţi în salarizarea personalului a fost abrogat prin Legea nr.158/2004 privind declararea ca abrogate a unor acte normative .

Sigur este vorba despre acest act normativ ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns dar e vorba de Ordinul 125 din 1990 anexa 2 pct.32 Standurile de probe pentru locomotive.....motoare si masini electrice este ceia ce ma intereseaza eu nefiind de specialitate.
Multumesc anticipat pentru promtitudinea de care dati dovada.
Ordinul nr.125 din 1990 pentru precizarea locurilor de muncă, activităţilor şi categoriilor profesionale cu condiţii deosebite care se încadrează în grupele I şi II de muncă în vederea pensionarii, pentru perioada lucrata dupa 1 martie 1990, a fost abrogat prin Legea nr.19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale .
Prevederile Ordinului nr. 125/ 1990 au fost preluate in Ordinul nr. 50/ 1990 completat la 31.08. 1994. Trebuie sa cautati in anexa 2 la acest ordin unde se regaseste ceea ce cautati dvs.
Ordinul nr. 50 din 5 martie 1990 pentru precizarea locurilor de muncă, activităţilor şi categoriilor profesionale cu condiţii deosebite care se încadrează în grupele I şi II de muncă în vederea pensionării (actualizat numai cu Ordinul nr.125/1990) il gasiti aici
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic